Kam vyhodit bojler
Žádný stroj nemůže sloužit navěky. Právě bojler, který slouží k ohřívání vody, pracuje téměř bez ustání, takže je jasné, že jednou řekne dost. To poznáte podle několika symptomů. A když už se zdá, že je čas na výměnu za nový kus, tak budete muset ještě vyřešit otázku, co udělat s tím starým. Kam se dá vyhodit?
S bojlerem není tak lehké pořízení, a to doslova. Zvlášť ty objemnější jsou dost těžké, takže vám dá poměrně velkou práci jen odmontovat ho, odnést ven a naložit do auta – pokud se vám do auta vůbec vejde. A co potom s ním? Z čeho se vlastně skládá a do kterého kontejneru je vhodné ho vyhodit? Nebo ho hodit někam na černou skládku? Ani jedno určitě nedělejte. Ale ve finále to až tak složité být nemusí.
Zpětný odběr v obchodě
Jelikož bojler funguje na elektřinu, tak je to bezesporu elektrozařízení. A u všech elektrozařízení platí, že máte možnost odvézt nebo odnést je do prodejny, kde se podobné výrobky prodávají a kde je smíte odevzdat. Je úplně jedno, kde jste toto zařízení předtím koupili, nemusíte k němu mít účtenku ani žádný jiný doklad. Zkrátka ho jen předáte prodavači a ten ho nesmí odmítnout.
Všechny prodejny s elektrem, které najdete v České republice, totiž patří do takzvaného kolektivního systému, který pak zajišťuje ekologickou likvidaci elektroniky a podobných zařízení.
Recyklační poplatek
Důvodem, proč můžete bojler či jiné elektrozařízení bez obav a bez jakýchkoliv poplatků odevzdat ve kterékoliv prodejně s elektrem je, že při koupi jakéhokoliv podobného výrobku musíte kromě ceny produktu platit i takzvaný recyklační poplatek. Ten nemůžete odmítnout a u každého produktu je jinak vysoký. Tento poplatek neplatíte prodejci, ale putuje právě do onoho kolektivního systému, kde slouží jakožto finanční základna pro recyklaci a likvidaci všech možných zařízení.
Vyzvednutí prodejcem
A co když bojler nedokážete naložit a odvézt a nechce se vám kvůli tomu někde půjčovat vozík nebo dokonce dodávku? V případě, že objednáváte nový bojler, který si necháváte prodejcem dovézt až domů, tak se s ním můžete dopředu dohodnout, že provedete výměnu – on vám dodá nový kus a vy mu přes smluveného dopravce pošlete starý bojler k likvidaci. O této možnosti je tedy dobré zapřemýšlet ještě předtím než vyrazíte do kamenné prodejny na nákupy.
Sběrný dvůr
Pokud nemáte poblíž domu žádnou prodejnu s elektrem nebo se vám do ní prostě se starým bojlerem nechce, můžete ho odvézt na druhé místo, kde ho od vás musejí stoprocentně přijmout – a tím je sběrný dvůr. Nemusíte tam nic platit, nic vysvětlovat, nic řešit – prostě ho odevzdáte, rozloučíte se a víc neřešíte. Pracovníci sběrného dvora musejí zajistit, aby veškerá elektrozařízení byla odvezena a ekologicky zlikvidována.
Rozebrání a prodej
Možná se vám nelíbí, že za svůj bojler nedostanete ani korunu a ještě se s ním musíte někam tahat. Tak se s ním netahejte a rozeberte ho. Pokud na to máte nářadí, můžete jednotlivé kovy oddělit a pak je odvézt do sběrny surovin, kde od vás jednotlivé suroviny vykoupí a podle aktuálního ceníku vám za ně zaplatí. Jen to chce trochu trpělivosti a času, protože zarezlé díly možná nepůjdou úplně snadno povolit – ale námaha se vám vyplatí. Podstatné je ovšem nepodvádět a skutečně rozdělit jednotlivé typy surovin a kovů, dráty a tak dále, protože nemůžete odevzdat vše smíchané v jedné hromadě. Což tedy i znamená, že byste měli mít nějaké základní znalosti o druzích kovů a měli byste se v nich vyznat, ať víte, co jdete prodat a za kolik peněz.
Foto: Pixabay