Peníze

Kam uložit peníze

Připravily jsme pro vás článek o tom, kam můžete v dnešní době uložit své peníze. V článku najdete jednotlivé možnosti kam můžete uložit peníze. Dáme vám tipy jak na spoření, tak na investice.

Možnosti pro uložení peněz

Možností kam v dnešní době uložit je opravdu hodně. Podle mě je škoda peníze nechat ležet doma nebo je nechat ležet na běžném bankovním účtu, kdy je obvyklý roční úrok okolo 0,1 procent. Měly by jste se snažit svoje volné peníze nějakým způsobem zhodnocovat. Peníze tak mohou pracovat za vás a mohou vám přinášet alespoň nějaký zisk. Pojďme si tedy představit jednotlivé možnosti kam můžete uložit svoje volné peníze.

Spořící účty

Základní možnosti pro uložení peněz je spořící účet. Spořící účet je dobrý v tom, že můžete peníze kdykoliv vybrat, ale získáváte roční úrok okolo 2 procent. Není to sice žádný obrovský úrok, ale lepší než úročení na běžném bankovním účtu. Na spořícím účtu může mít likvidní rezervu, kdy peníze můžete se spořícího účtu velmi rychle a bez sankcí vybrat. Aktuální srovnání spořících účtů najdete v článku spořící účty srovnání.

Termínované vklady a stavební spoření

Termínované vklad funguje tak, že se zavážete na určité období (třeba 1 rok nebo 2 roky) a díky tomu pak získáte vyšší roční úrok. Ale po toto určité období jsou peníze vázané a není je možné vybrat. Roční úrok se může pohybovat okolo 3 až 4 procent ročně.

Stavební spoření je v Česku hodně oblíbené i přes snížení výhodnosti. Státní podpora může být nyní ročně maximálně 2000 Kč. Vyplatí se tak ročně spořit maximálně 20 000 Kč, získáte tak maximální státní podporu. Roční úrok je u stavební spoření většinou ve výši 2 procent (některé staré smlouvy mají dokonce 3 procenta). U stavebního spoření je nevýhodou, že peníze jsou vázané na 6 let. Což je docela dlouhá doba.

Další možností jsou různé investice

Pokud chcete peníze opravdu pořádně zhodnocovat, tak je třeba svoje peníze průběžně investovat. V dnešní době je podlě mě třeba peníze investovat, jinak o ně přicházíte díky inflaci (inflace trestá hlavně spořivé lidi). Spousta lidí se investic doslova bojí, podle mě to ale není vůbec na místě. Vždy je však třeba investovat pouze do toho, čemu pořádně rozumíte. V předchozím článku do čeho investovat, jsme pro vás připravily seznam možností do čeho můžete v dnešní době investovat svoje volné peníze

, které chcete efektivně zhodnocovat.


Foto: Pixabay

One Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button