Počítače

Kam se starou televizí

Otázka, kam se starou televizí, se vám může naskytnout takřka kdykoliv. Ovšem nyní, když se přechází na nové vysílání ve formátu DVB-T2, se řada lidí narychlo rozhoduje pro koupi nového televizoru, a tak se musejí nutně zbavit toho starého. Jenže kam s ním?

Dosloužila? Zbavit se jí není tak snadné.

Nezáleží na tom, jestli máte rok starou televizi nebo pamatuje ještě časy komunismu. Jakmile ji chcete vyhodit, je to úplně jedno. Takže pokud pro ni nenajdete žádné rozumné využití, nechcete si ji pro případ nouze schovávat někde na půdě a nikdo ji od vás nechce ani zadarmo, kam s ní? To je jednoduchá otázka, ale s poměrně složitou odpovědí. Protože televizor zkrátka nemůžete jen tak vyhodit do popelnice, tedy do komunálního odpadu. Respektive, můžete – ale neměli byste.

Sběrný dvůr

Úplně nejlepším řešením je odvoz starého televizoru na sběrný dvůr. Zde přitom nezáleží na tom, v jakém je stavu, jestli se rozpadá pod rukama nebo je rok starý a plně funkční. Sběrné dvory najdete téměř v každém větším městě či městské části, případně se o jejich poloze informujte na internetu či webových stránkách vaší obce. Televize se totiž (podobně jako počítače, lednice, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče) řadí mezi elektroodpad, a tak by s nimi mělo být nakládáno podle toho. Ve sběrném dvoře televizi odevzdáte a je pracovníky zařazena do sekce, kde je právě elektroodpad (a neumístí ji nikam jinam, kam nepatří). Nečekejte, že za svou poctivost dostanete nějakou odměnu, leda tak vstřícný úsměv a poděkování. Ale budete mít dobrý pocit, že nezatěžujete zbytečně přírodu a neházíte televizi někam na černou skládku.

Výměna v obchodě

Pokud kupujete novou televizi, můžete v některých obchodech s elektrem narazit na nabídku, že si obchod vaši starou televizi vezme výměnou za koupi nové. Někde vám za to i něco málo sleví. Tohle je ovšem běžná praxe hlavně u velkých domácích spotřebičů, takže s tím nepočítejte na sto procent a před koupí nového televizoru se informujte, jestli je odevzdání starého možné. Pokud ano a uděláte to, tak televize pak putuje taktéž na sběrný dvůr do elektroodpadu.

Prodej do bazaru

Může se stát, že vaše stará televize je pořád plně funkční, má kvalitní obraz a jste s ní relativně spokojení. Ale přesto si kupujete novou. Pokud je vám líto tu starou prostě jen tak vyhodit, zkuste oslovit nějaký bazar, třeba ji od vás odkoupí. Nedostanete za ni asi moc, protože televizí je nadbytek a bazarům se nechce vykupovat je za příliš vysoké ceny, ale něco jistě dostanete (i když třeba jen pár stokorun) – a třeba jednou ještě někomu dobře poslouží a neskončí právě na té černé skládce někde v přírodě.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close