Kam se starou sekačkou
Když je letní sezóna v plném proudu a sekačka na trávu náhle přestane pracovat, je to velký problém. Stačí týden a ze zahrady budete mít rázem džungli. Proto je nutné co nejdříve si pořídit sekačku novou. Jenže kam se starou sekačkou?
Existuje řada předmětů a přístrojů, které pravidelně používáme a neumíme si bez nich svůj život už vůbec představit. Kdybychom je náhle neměli, netušíme, co bychom si počali a čím jiným bychom je nahradili. To je i problém sekaček na trávu.
Od jara do podzimu na ně spoléháme a doufáme, že budou spolehlivě pracovat a udržovat náš trávník. Pokud už má sekačka něco za sebou, možná na konci léta začínáme uvažovat o koupi nové, přičemž zima poskytuje k výběru té nejlepší dostatek času. Ale pořád tu zůstává otázka, co si pak počít se starou sekačkou?
Sběrný dvůr
Pokud máme doma nějaký přístroj, předmět či cokoliv jiného, co už nechceme, nepotřebujeme nebo se to rozbilo, ale zároveň netušíme, kam se to má správně vyhazovat, bývá odpověď jednoznačná – sběrný dvůr. Tam končí všechny typy odpadů, u kterých si nejsme jisti, do kterého typu kontejnerů na tříděný odpad patří – a ony ve skutečnosti nepatří ani do jednoho. Není to zároveň ani elektroodpad, nedá se to jen tak hodit někam do přírody a čekat, že se to vbrzku rozloží.
Zkrátka jde o nadměrný přístroj plný různých součástek a tvořený různými druhy materiálů, který je navíc potřeba při jeho poslední cestě správně, tedy ekologicky zlikvidovat, aby se tím zbytečně nezatěžoval ekosystém. A to je i případ sekaček na trávu – když nevíte, kam s nimi, odvezte je do sběrného dvora, kde si s nimi snadno poradí.
Starou za novou
Ještě jednodušší je, pokud půjdete koupit novou sekačku, tak vzít tu starou s sebou (pokud to lze). V prodejně pak starou odevzdáte a prodejce je povinen ji převzít. Pokud bude tvrdit, že to jejich prodejna nedělá, lže – podle zákona musí staré, vysloužilé elektrospotřebiče a další přístroje přijímat a pak je dále posílat na ekologickou likvidaci.
Možná vás napadlo, že sice už doma máte novou sekačku, ale ta stará tam pořád ještě překáží. Tak co kdybyste ji prostě odvezli do nejbližší prodejny s domácí technikou, elektrospotřebiči či jinými produkty a nechali ji tam? Lze to? Teoreticky ano, v praxi většinou spíš ne. I když platí, že prodejce musí při zakoupení nového produktu přijmout starý a totožného typu (takže nemůžete přivézt starou lednici a vracet ji oproti nové sekačce), tak u samostatného vracení platí jiné podmínky. Když se personál rozhodne nepřevzít starou sekačku, protože si zrovna nic nekupujete, má na to plné právo (podle zákona totiž musí i bez nakupování přijmout jakýkoliv spotřebič, ale jen do velikosti 25 centimetrů).
Pomoc hasičů
Některé obce mají dohodu s hasičským sborem, který několikrát do roka dělá hromadnou akci, kdy objíždí vybrané obce a zdarma od občanů vybírá staré, vysloužilé spotřebiče, elektroodpad, nebezpečný odpad a tak dále. Vždy je předem avizováno, co konkrétně lze hasičům odevzdat. Leckdy se to týká právě i zahradní techniky, kdy sekačku jednoduše odevzdáte a hasiči už pak sami zařídí, aby byla předána k ekologické likvidaci.
Na díly a prodat
Další možností, jak se zbavit staré sekačky, je rozebrat ji. Pak máte dvě možnosti. Buď prodejný a žádaný materiál z jejích součástí odvezete do výkupny surovin a tam prodáte. Nebo můžete jednotlivé (ještě funkční) díly zkusit prodat. Případně si je ponecháte jakožto náhradní, pokud jsou vhodné i pro vaši novou sekačku.
To, co po rozebrání zbude, je nejlepší odvézt právě na sběrný dvůr, protože nikde jinde od vás takový „vrak“ už nepřijmou.
Foto: Pixabay