Praktické

Kam darovat plyšáky

Police přeplněné hračkami, skříňky nacpané k prasknutí, postýlky plné plyšáků, kterých si nikdo ani nepovšimne – tak vypadá smutná realita mnoha dětských pokojíčků. Děti mají tolik hraček, že už si s nimi ani nehrají – nebo už z nich zkrátka odrostly a mají už jiné zájmy. Co si počít s těmi nepotřebnými a překážejícími hračkami a plyšáky, na které akorát padá prach a všude překážejí?

Kam s vyřazeným plyšákem? Hlavně ho nevyhazujte.

Tuto otázku dříve nebo později řeší každý rodič. Dítě je sice nadšené, když dostane plyšáka nebo jakoukoliv hračku, ale u mnoha z nich zájem brzy opadá a hračka leží zapomenutá někde v koutě. Dítě samo ji nevyhodí, protože jen při takové zmínce ji jistě začne bránit a začne si s ní zase na pár dní hrát. Proto je na rodičích, aby se ujali této (nepříjemné) povinnosti a provedli v dětském pokojíčku čistku. Vytřídit nepoužívané hračky, které jsou v dobrém stavu, vyhodit ty rozbité a polámané a pročistit police i boxy na hračky. Jak dítě roste, samozřejmě si hraje s něčím jiným než před pár lety. Ale co právě s těmi staršími hračkami? Pokud jsou v dobrém stavu, nejspíš vám přijde líto vyhodit je jen tak do popelnice – a byla by to skutečně velká škoda, protože pro ně můžete najít jiné upotřebení a udělat radost dalším dětem.

Nemocnice, azyl, dětský domov

Existuje mnoho zařízení, v nichž se nedobrovolně scházejí a ocitají děti, které z různých důvodů nemají s čím si hrát. Takovým příkladem mohou být dětské domovy, které jsou odkázány na státní peníze a finance od dárců. Hraček tam není nazbyt, protože je třeba postarat se po děti po všech ostatních, důležitějších stránkách. Takže pokud oslovíte nějaký dětský domov, jistě si tam vaše hračky rádi vezmou a dají je svým svěřencům.
Podobné je to například i s azylovými domy, které poskytují přístřeší nejčastěji matkám s jejich potomky, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Takové ženy nemají peněz nazbyt, takže za hračky rozhodně neutrácejí – jejich děti tak potěší každá drobnost, kterou od někoho dostanou.
A pokud v okolí svého domova nevíte o žádném podobném zařízení, zkuste oslovit třeba nemocnici ve vašem (krajském) městě. Tam se malí pacienti ocitají v nevlídném prostředí, často mají strach a hračka jim jistě udělá radost a zlepší náladu, takže dětské pavilony hračky a plyšáky rády přijímají.

Charita

Existuje také nespočet charitativních organizací, které se starají o děti a rodiny, které se ocitly v nouzi. I ty si leckdy vaše plyšáky a hračky rády vezmou. A když se vám nechce žádnou přímo oslovovat, zjistěte si, jestli se nekoná někde ve vašem okolí nějaká charitativní akce, kde je možné hračky a plyšáky darovat. A pokud se zdrádáte i toho, tak se podívejte, jestli se ve vašem okolí nenachází nějaký kontejner určený právě na odložené plyšové hračky (případně je možné umístit je i do kontejnerů určených na sběr staršího oblečení, látek a vyřazených textilií). Možností je zkrátka nespočet, a pokud vaše hračky nejsou poničené, určitě si je někde rádi vezmou. Jen nesmíte být líní hledat a musíte mít chuť pomoci – vaši snahu pak ocení blažený pocit z vykonání dobrého skutku.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close