Praktické

K vůli nebo kvůli

Rozlišit dvě slova, která mají hodně podobný význam, někdy není snadné. A v češtině je takových chytáků nespočet. Navíc někdy ani nevíme, jak je správně napsat. Příkladem jsou slova „k vůli“ nebo „kvůli“. Každé je jiné a značí něco jiného. Kdy je tedy správně používat?

Čeština je plná chytáků.

Není úplně jedno, kterou z variant použijete. Slova „k vůli nebo kvůli“ mají odlišné významy. Pokud tedy napíšete špatný tvar, dáte své větě úplně jiný smysl, než jste zamýšleli. Proto je potřeba vědět, co znamená „k vůli“ a co „kvůli“. A kdy se tato slova používají.

Vyjádření účelu

Slovo „kvůli“ známe všichni a často ho používáme. Vyjadřuje určitý účel. Tedy to, proč někdo něco udělal. Je to jakési vysvětlení, odůvodnění našeho jednání. Nebo toho, co se někde stalo. V takovém případě je nutné psát slovo „kvůli“ dohromady a nikoliv s mezerou a s přeložkou „k“. Typickými příklady vět se slovem „kvůli“ jsou třeba: „Udělal to kvůli dívce. Naboural kvůli snížené viditelnosti. Strom spadl kvůli úderu blesku.“ A tak dále.

Uposlechnutí něčí vůle

Pokud použijeme druhou variantu, tedy „k vůli“, jedná se na první pohled o stejné slovo. Ale jeho význam je odlišný. Tím, že písmeno „k“ používáme jako předložku, tak slovo „vůli“ je rázem třetím pádem od slova „vůle“. Toto slovo se dá vysvětlit jako chtění, záměr nebo cílevědomé úsilí. Pokud proto použijeme tvar „k vůli“, tak už nejde o vysvětlení účelu, ale o vyjádření toho, že se něco stalo podle vůle (tedy podle záměru nebo přání) nějakého člověka.

Jistě ale také znáte slovo „vůle“ jako synonymum závěti. Takže „k vůli“ se dá použít i ve větě hovořící o poslední závěti. A opět jde samozřejmě o dvě slova nikoliv tvar „kvůli“.

Příklady „k vůli“

Spojení „k vůli“ se příliš často nepoužívá. A to proto, že ho nahrazujeme jinými slovy. Jde spíš o archaický výraz, ale nic vám nebrání psát ho nebo i říkat. Typickými příklady vět s těmito slov jsou: „Udělal to k vůli svého otce. K vůli svého zesnulého otce připsal falešný podpis.“

Kvůli vs. díky

Musíme ještě zmínit rozdíl mezi slovy „kvůli nebo díky“. Nejde tak ani o jejich správnou formu zápisu, kterou jsme si vysvětlili už výše. Ale jde spíš o to, že mnoho lidí obě slova zaměňuje a používají je špatně. Na první pohled totiž mají stejný význam a obě vysvětlují nějaký účel. Jenže potíž je v tom, že slovo „kvůli“ se používá v negativním významu, zatímco slovo „díky“ má pozitivní nádech.

Z věty „udělal to kvůli dívce“ tak vyvodíme, že někdo udělal něco špatného nebo nevhodného, a to kvůli nějaké dívce. Zato když řekneme „zvítězil díky dívce“, tak z toho plyne, že na někoho dívka pozitivně zapůsobila, pomohla, podporovala někoho – a on pak i proto zvítězil. Díky lze tedy chápat jako zmíněnou formu poděkování za určitý účel. Slovo „kvůli“má naopak negativní nádech. A bohužel v tom často chybují i profesionálové a leckdy i v médiích uvidíte záměnu obou výrazů. A tak se můžete dočíst, že někdo třeba přišel o dům díky požáru.

Synonyma kvůli nebo k vůli

Není snadné zapamatovat si všechny češtinářské poučky a psát už napořád správně. Pokud si tedy nejste někdy jistí, máte dvě možnosti. Zaprvé můžete zapátrat na internetu nebo ve fyzickém papírovém slovníku a poučit se v něm, jak se co píše. Zadruhé můžete slovo „k vůli nebo kvůli“ nahradit synonymem. Tedy jiným slovem se stejným významem.

Může jít o různorodá slova, protože čeština je na synonyma velmi bohatá. Stejný význam má třeba slovo „pro“. Použít ale můžete třeba i výraz „vinou“, který má také negativní nádech a vyjadřuje nějaký nepříznivý účel. Slyšet občas můžete také slovo „skrzevá“, které je ale nářečné a používá se zejména na Moravě. Jeho význam je ale úplně stejný jako „kvůli“.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button