Zvířata

Jateční váha prasete

Zabíjačky byly dřív oblíbenou vesnickou tradicí a vždy se na ně sjela celá široká rodina. Ze zabitého prasete se pak dělaly různé druhy zabíjačkových dobrot a všichni se už těšili na tu příští. Dnes se prasata typicky chovají ve velkochovech a jen málokdo má to své doma v chlívku. Ale pokud přece jen ano, tak je dobré vědět, jaká je jateční váha prasete.

Jateční váha prasete se dá zvážit i změřit.

Teoreticky můžete prase chovat tak dlouho, jak chcete. A nemusíte ho vůbec zabít. Někdo ho chová jen jako domácí zvíře a říká se, že prasata jsou až překvapivě inteligentní. Většinu prasat ale obvykle potká nehezký osud, kdy jsou zabíjena na maso. A protože drtivá většina lidí se dobrovolně nehodlá stát vegetariány, tak se to nejspíš jen tak nezmění. Nejprve ale musí být dosažena takzvaná jateční váha prasete, aby mohlo být poraženo a zpracováno.

Jateční váha prasete

Někdy se prase poráží, když má 110 kilo. Jindy jde na porážku 160kilové prase. Zvlášť pokud ho máte doma a těšíte se na sádlo a zabíjačkové speciality, jistě nechcete porážet hubené prase. A tak je časté, že domácí prase má při porážce vyšší váhu než to, které se chová ve velkochovu. A přesto existuje ideální jateční váha prasete, kdy je nejlepší zabít ho.

Uvádí se, že jateční váha prasete je 80 až 120 kilogramů. V okamžiku, kdy zvíře hmotnostně překročí tuto nejnižší hranici, je už vhodné na porážku. Má totiž nejvíce masa a nemá tolik sádla. Pokud chcete, aby bylo víc sádelnaté, tak je potřeba počkat si na dosažení nejvyššího limitu. Není ale výjimkou, kdy se v menších chovech porážejí i těžší prasata. Pokud mají třeba 150 kilogramů, není to v žádném ohledu špatné (tedy aspoň ne pro malochovatele) – jen je z nich více sádla, což spousta lidí naopak ocení.

Jak se pozná jateční váha prasete?

Pokud jste prase nikdy nechovali a teď jste si pořídili roztomilé selátko s cílem jednou ho zabít a sníst, nejspíš přemýšlíte, jak se pozná jateční váha prasete. Jen těžko budete mít doma váhu vhodnou pro vážení prasete. A asi ho na ní ani nebudete chtít vodit každý měsíc. Proto se obvykle váha prasete odhaduje podle jeho stáří.

Většina prasat jateční váhy dosahuje okolo prvního roka života. Respektive, většina z nich se ani 1 roku nedožije. Jakmile totiž mají okolo 100 až 110 kilo, tak jsou na porážku. Laik to může snadno poznat podle speciálního metru, kterým si prase přeměří na výšku. Na metru je zároveň uveden i odhadovaný přepočet na kilogramy. Případně existuje i tabulka, kde najdete převedení výšky prasete na váhu. Docela spolehlivě to funguje.

Zabijačku by měl vést odborník

Dejme tomu, že máte prase, které už dosáhlo jateční váhy. A tak se nemůžete dočkat zabíjačky. Jenže to není tak jednoduché, jak se to při pozorování může zdát. Pokud jste prase nikdy nezabíjeli, neměli byste se do toho pouštět sami. Zaprvé má velkou sílu, zadruhé ho můžete namísto zabití jen poranit. A na katastrofu je pak zaděláno.

K zabití prasete se používají různé metody. Někdo na to jde palicí nebo sekerou, což vypadá dost brutálně a citlivějším povahám se pak nemusí udělat dobře od žaludku. Těmito nástroji se totiž prase nejprve omráčí. Humánnější je použití jateční pistole, kterou se prase střelí doprostřed čela. Je to navíc zaručenější způsob omráčení.

Pak je potřeba proříznout mu krční tepnu, čímž je definitivně zabito. Samotná střela z jateční pistole ho totiž obvykle nezabije. I proto je vhodné, aby zabíjačku vedl zkušený člověk nebo přímo řezník. A k ruce potřebuje nejméně jednoho dalšího člověka. Společně prase vyvedou, omráčí, podříznou. Krev musí pohotově chytat do dostatečně velké nádoby. Pak ho musejí zvednout a vhodně zavěsit. A teprve pak se přechází k porcování.

Zabíjačka a zákony

Zabíjačku už dnes nemůžete pořádat svévolně a pro široké okolí. Musíte se řídit zákonem a pravidly Státní veterinární správy. Ve vlastním hospodářství máte právo zvíře porazit, ale ne každé – výjimkou jsou třeba osli nebo koně, na které se vztahují zvláštní pravidla. Prase nemůžete zabíjet také jako „veřejnou atrakci“. A pokud se rozhodnete uspořádat třeba vepřové hody v restauraci, je zase zakázáno vystavovat tělo zabitého prasete veřejně – mohla by totiž hrozit kontaminace masa.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button