Hypotéka

Jakou omítku na ytong

Každá stavba má svá pravidla a s každým materiálem je nutno zacházet jinak. Proto by se do stavění neměl pouštět úplný laik, ale je potřeba mít určité znalosti a zkušenosti. Jinak se může stát, že budete záhy začínat od znovu. Pokud se přesto chcete poučit, prozradíme vám, jakou omítku na ytong i jaká jsou specifika tohoto materiálu.

Jakou omítku na ytong a jak ho zateplit?

Stavba (typicky dům, garáž a tak dále) může mít zdi z různých typů materiálů. Úplnou klasikou jsou cihly, ale můžete použít třeba i ytong. Ten obvykle poznáte na první pohled díky jeho bílé barvě a zvláštní pórovité struktuře. Na svou velikost jsou jeho tvárnice také poměrně lehké. A to je jejich velkou předností.

Co je ytong?

Takzvaný ytong je označením pro bílý pórobeton. Z běžného pojmu se rychle stala přímo značka a řada stavařů si tento materiál oblíbila. Při jeho výrobě se používají 4 základní suroviny: písek, vápno, cement a voda. De facto je to tedy beton, ale výrobní proces se liší. Nevzniká pevná masa betonu, nýbrž pórovitá hmota, která tvrdne ve tvaru tvárnic světlé barvy.

Využití ytongu

Kde všude se dá použít ytong? Inu, skoro všude. Z ytongu si můžete postavit třeba celou hrubou stavbu. Používá se také jakožto výplň pro železobetonové konstrukce. A na svém pozemku si z něj můžete postavit dílnu, garáž nebo třeba altán. Mezi stavbaři je přitom ytong oblíbený pro své skvělé tepelně-izolační vlastnosti. Neboli – krásně udržuje teplo uvnitř stavby, zabraňuje jeho únikům ven, nedělá tepelné mosty. A navíc je ideálním materiálem i z protipožárního hlediska, protože zkrátka nehoří.

Zateplení ytongu

Stavba z ytongu je rychlejší než z klasických pálených cihel, protože de facto jen skládáte tvárnici na tvárnici. Proto můžete mít hrubou stavbu hotovou nečekaně rychle. Ale co dál? Asi začnete přemýšlet o zateplení. I v tomto ohledu je ytong výjimečný. U určitých typů tvárnic totiž zateplení ani není potřeba, protože samy o sobě mají skvělé tepelné a izolační vlastnosti. Pokud se přesto rozhodnete ytong ještě zateplit, máte několik možností. Zaprvé můžete využít klasickou minerální vatu, která má také výjimečně dobré vlastnosti – jen je s ní někdy náročnější práce. Použít ale můžete také polystyren. Nebo se vyrábějí speciální zateplovací desky, které se hodí právě i pro zateplení stavby z ytongu.

Jakou omítku na ytong?

Teď už máte skoro hotovo a zbývá jediné – omítka. Jak asi tušíte, není možné dávat stejnou omítku na pálené cihly a na ytong. Nejprve je ale potřeba sáhnout po správné penetraci, která zajistí, že omítka dlouho vydrží nebude dělat problémy. Vybírejte ji právě s ohledem na to, že jste použili ytong – a jednou z nejlepších variant je v takovém případě akrylátová penetrace. Je ale potřeba naředit ji, a to přesně podle poměru popsaného v jejím návodu. Obvykle se nicméně jedná o poměr 1:10.

Co se týká samotné omítky, tak záleží na tom, jestli řešíte tu vnitřní nebo vnější. Do interiérů se nejčastěji na ytong používají štukové omítky. Případně můžete sáhnout po lepidlu a štuku. Jakmile vám penetrace dostatečně zaschne, můžete na ytong začít nanášet lepidlo. Když i to zaschne, je možné zašít štukovat. Což je sice trochu náročnější, ale výsledek je na pohled hezký a dlouhotrvající.

Venkovní omítka na ytong

Obecně lze používat jakékoliv sádrové omítky. A pokud se bojíte, že by vám omítka mohla časem popraskat, je jistější kromě lepidla použít i takzvanou perlinku – tento materiál totiž zpevní zdi a zajistí, že nebude docházet k žádným pohybům a tedy ani praskání omítky.

Co se týká vnější omítky, respektive fasády, tak na ni můžete použít speciální směs určenou na ytong a nesoucí stejné jméno. Dá se ale používat třeba i do interiérů. I tady je ale potřeba nejprve použít tkaninu pro vyztužení zdí z ytongu, smést prach a pak už můžete dávat omítku. V tomto případě není nutné penetrovat stěny.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button