Peníze

Jaké stravenky bere Albert, Globus, Tesco a Lidl

Stravenky jsou jedním z nejčastějších zaměstnaneckých benefitů, se kterými se můžeme setkat. Jde o poukázku sloužící k nepřímé úhradě za jídlo, kde část je hrazena zaměstnavatelem a část zaměstnancem. Pro samotné zaměstnavatele jsou stravenky zajímavé z pohledu daní. Příspěvek hrazený zaměstnavatelem je totiž daňově uznatelným nákladem.

Stravenky lze uplatnit jak v obchodech s potravinami, tak v restauracích a dalších typech stravovacích zařízeních (jídelny, fastfoody, kavárny). My se níže zaměříme na 4 obchodní řetězce.

Albert

V případě nákupu v obchodech Albert je možné uplatnit stravenky společnosti Sodexo (Gastro Pass), společnosti Edenred (Ticket Restaurant) a spolešnosti Le Cheque Déjeuner / UP Česká republika (Chéque Déjeuner stravenky). Zákazník může pro jeden nákup uplatnit až 5 kusů stravenek, s tím, že obchod vrací částku do 10 Kč na nákup. Stravenky lze uplatnit ve všech prodejnách Albert.

Mimo klasické papírové stravenky lze v prodejnách Albert uplatnit též elektronické stravenkové karty, a to od společností Edenred (Ticket Restaurant Card), Sodexo (Gastro Pass card) a Benefit Plus (Benefit plus card). Jsou zde ovšem určitá omezení. Denní limit pro nákup činí 500 Kč. Co se týká zboží, pak kartou lze zaplatit pouze potraviny. Nastane-li situace, kdy zákazník vrací nějaké zboží, jsou mu prostředky vráceny v hotovosti, na kartu je zpět nahrát nelze. Elektronické stravenky jsou přijímány na všech supermarketech, hypermarketech a restauracích.

Globus

Na stránkách obchodního řetězce Globus se bohužel nepodařilo dohledat přesné informace o možnosti platby stravenkou. Nicméně základní informace lze dohledat na stránkách jednotlivých poskytovatelů stravenek. V případě společností Sodexo (Gastro Pass), Edenred (Ticket Restaurant) a Le Cheque Déjeuner / UP Česká republika (Chéque Déjeuner stravenky) bylo zjištěno, že stravenky jsou akceptovány pouze v restauraci Globus.

Tesco

V případě nákupu v obchodech Tesco je možné uplatnit stravenky společností Sodexo (Gastro Pass), Edenred (Ticket Restaurant), Le Cheque Déjeuner / UP Česká republika (Chéque Déjeuner stravenky) a Premia.

Stejně jako v jiných obchodech i zde platí omezení na počet kusů stravenek, které lze během jednoho nákupu uplatnit. Akceptováno je maximálně 5 kusů na jeden nákup. Druhé omezení je zde v celkové maximální hodnotě, a to je 500 Kč. Stravenkami lze využít k úhradě nákupu potravin, a to ve všech Tesco supermarketech na pokladní zóně. V Tesco hypermarketech uplatníte stravenky jen na pokladně u pultu teplého občerstvení.

Lidl

Na jaře letošního roku vyšla zpráva, že Lidl přichází na trh s vlastními stravenkami. Jedná se o produkt „Naše stravenka“, což je společný projekt obchodních společností Lidl a Kaufland. Právě v těchto řetězcích lze „Naši stravenku“ také uplatnit.

Samozřejmostí je také platba touto stravenkou v restauracích. Lidl provozovatele láká na nízkou provizi, která činí 2,5 %, zatímco provize u jiných poskytovatelů se pohybují kolem 5 %.

Na stránkách projektu (www.nasestravenka.cz) je uvedena informace o plánovaném zavedení stravenky také v elektronické podobě.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close