Jak zrušit spořící účet
Na bankovním trhu existuje tolik možných způsobů, jak ukládat, investovat nebo spořit peníze, že pro laika je poměrně složité se v tom zorientovat. Proto se leckdy stává, že si u některé banky založíte spořící účet, ale pak zjistíte, že není tak výhodný nebo že už ho nepotřebujete. A náhle váháte, jak zrušit spořící účet.
Teoreticky je zde možnost, že spořící účet vůbec nezrušíte. Vyberete si z něj zkrátka všechny finance a necháte ho prázdný a nepovšimnutý. Spousta lidí to takto udělá, zvlášť pokud za vedení účtu neplatí žádné poplatky a smlouva s jejich bankou jim nedává za povinnost dělat nějaké pravidelné vklady. Ale je nutné uvědomit si, že toto jednání není férové vůči bance. Takže pokud víte, že už daný spořící účet nechcete a ani v budoucnu ho nevyužijete, je ideálním řešením zrušit ho.
Kdy lze spořící účet zrušit?
I když vám banka dává za povinnost spořit si na účet třeba šest let, než si budete moci své peníze vybrat, neznamená to, že toto pravidlo nesmíte porušit. Peníze si samozřejmě vybrat dřív můžete, protože jsou zkrátka vaše – jen se při dřívějším výběru bude odečítat určité penále (například přijdete o státní příspěvky, úroky a tak dále) – jeho výše záleží na konkrétní smlouvě s bankou.
Totéž platí o možnosti zrušení spořícího účtu. Máte právo zrušit ho kdykoliv. Nikdo vám v tom nemůže zabránit. Pracovník banky vás sice může přemlouvat, ať to neděláte, že je výhodnější si ho ponechat, že můžete začít znovu spořit v budoucnu a tak dále – ale pokud jasně vznesete požadavek na zrušení spořícího účtu, bude vám ihned zrušen.
Co s penězi ze zrušeného účtu?
Jakmile plánujete zrušit spořící účet a máte na něm přitom stále ještě uložené finance, musíte si včas promyslet, co se s nimi bude dít dál. Nemohou po zrušení účtu zůstat viset kdesi ve vzduchoprázdnu.
Pokud je to nižší částka, můžete požádat o její vyplacení v hotovosti. U vyšších částek to ale obvykle není možné a banka požaduje, aby mohly být peníze někam přeposlány. Kamkoliv. Proto buď musíte uvést číslo svého běžného bankovního účtu, nebo si zvolit jiný typ bankovního účtu, kam mohou být peníze po zrušení spořícího účtu převedeny. I kdybyste se třeba domluvili se svou babičkou, že jí peníze dočasně necháte na jejím účtu a pak si je třeba vyberete v hotovosti, je to jedno – zkrátka jen při požadavku na zrušení spořícího účtu musíte uvést, kam budou peníze přesměrovány.
Jak zrušit spořící účet?
Zrušení spořícího účtu obvykle nebývá složité. Naopak, je to mnohem jednodušší než jeho zakládání – zvlášť pokud se jedná o nějaký specializovaný spořící účet jako třeba ten pro penzijní spoření nebo stavební spoření.
Nečeká vás žádné papírování ani obíhání úřadů. Zpravidla stačí zavolat do banky, prokázat svou identitu a požádat o zrušení spořícího účtu. Nebo to můžete udělat tak, že osobně zajdete na některou pobočku dané banky. A v dnešní době, kdy už ledacos funguje přes internet, je možné leckdy zrušit spořící účet i online – zejména pokud máte zřízené internetové bankovnictví a spořící účet je propojen s vaším běžným bankovním kontem.
Co si připravit?
Ve chvíli, kdy jdete požádat o zrušení bankovního účtu, byste měli mít po ruce několik důležitých věcí, které jistě budete potřebovat. Pokud do banky voláte nebo jdete osobně, neobejdete se bez svého osobního dokladu (obvykle je požadován občanský průkaz).
Dále musíte znát číslo účtu, kam budou peníze převedeny, takže si ho někam napište, ať nedojde kvůli popletenému číslu k nechtěné mýlce.
Zatřetí se připravte na to, že souhlas se zrušením účtu budete muset osobně podepsat. A v neposlední řadě si promyslete, jestli chcete zrušený spořící účet nahradit jinou formou spoření a popřípadě jakou – pracovník banky se vám zcela jistě bude snažit takový produkt vnutit.
Foto: Pixabay