Jak šetřit peníze

Jak zrušit Skylink či digi TV

Ještě nedávno byli všichni lidé odkázáni jen na klasické vysílání několika základních televizních stanic. Ale těch stanic existuje mnohonásobně víc, než kolik si jich můžete na svém televizoru naladit přes běžnou televizní anténu. Abyste jich měli víc, můžete využít kabelové televize, satelitní příjem či digitální televize fungující i díky připojení k internetu. Jenže zatímco zřízení je otázkou chvilky, zrušení může mnohdy být dost komplikované.

Digitální televize má spoustu výhod, ale někdy přestane vyhovovat.

Ne že byste Skylink a další digitální televize nemohli zrušit – to samozřejmě můžete. Jenže zrušení je často vázáno různými podmínkami a v případě předčasného ukončení smlouvy je vám často uložena sankce v podobě určité finanční částky jako pokuty. Proto je vhodné nejprve si podrobně nastudovat smlouvu, a to ideálně už ve chvíli, kdy ji uzavíráte – tedy ještě než ji uzavřete a podepíšete. Vše se v ní dočtete, případně často bývají podmínky i na webových stránkách provozovatelů různých digitálních a satelitních televizí, takže si o nich můžete udělat přehled už předem. V případě vypovězení smlouvy se tedy řiďte pokyny provozovatele a podmínkami smlouvy, ať na to zbytečně nedoplatíte. Pokud jste v právu a protistrana s vámi odmítá komunikovat či vám službu neoprávněně prodloužila či vám udělila pokutu, s níž nesouhlasíte, můžete se obrátit na právníka.

Různé televize, různé podmínky

To, jak zrušit příjem satelitní či kabelové televize, kterou právě vy máte, nelze specifikovat v takto krátkém textu. Jak už jsme zmínili, každý provozovatel má své podmínky. V základu je třeba řídit se tím, na jak dlouhou dobu máte svůj příjem zřízen. Pokud se rozhodnete ke zrušení služby, je nejvhodnější udělat to cca. měsíc či dva před konečným termínem, aby bylo dost času k vyřešení všech náležitostí. Ideální je oslovit provozovatele, a to buď telefonicky, nebo e-mailem, zřejmě bude třeba vyplnit nějaký formulář, případně splnit další podmínky. Pracovníci vám se vším poradí a vysvětlí vám, co se bude dít dál a co musíte vrátit či jaké jsou vaše další povinnosti. Samozřejmě vás nejspíš budou přemlouvat, ať službu nerušíte a zůstanete, možná vám nabídnou i výhodnější podmínky – a je jen na vás, jestli podledhnete nebo si budete pevně stát na svém. Odmítnout vaši žádost o zrušení ovšem nesmějí, a to ať už rušíte z jakéhokoliv důvodu.

Počítejte s pokutou

Jak už jsme naznačili výše, pokud službu rušíte ještě před uplynutím smluvené lhůty užívání, musíte počítat s problémy či sankcemi. Vše ovšem musíte mít ve své smlouvě, provozovatel vás nesmí pokutovat jiným způsobem, než jak jste si smluvili. Sami si proto předem propočítejte a zvažte, zda se vám předčasné zrušení vyplatí a jestli není výhodnější vytrvat do konce lhůty užívání.
Nástrahou může být i zkušební užívání – někteří provozovatelé nabízejí možnost zkušebního využívání jejich digitání televize, například na měsíc zdarma. Jenže po uplynutí této doby vám mohou samovolně službu prodloužit třeba na další rok a požadovat od vás peníze. Tady se opět musíte odvolávat na vaši smlouvu, podmínky v ní uvedené a zrušit televizi s odkazem na smlouvu a vaše práva.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close