Jak šetřit peníze

Jak zrušit poplatek za rozhlas

V České republice je to dáno tak, že každá domácnost musí platit pravidelný měsíční poplatek České televizi a Českému rozhlasu. Samozřejmě za předpokladu, že v domácnosti je alespoň jeden televizní či jeden rádiový přijímač. Pokud poplatek neplatíte, ale rádio či televizi máte a používáte, riskujete odhalení a pokutu. Dá se ale placení poplatku nějakým způsobem zrušit či odmítnout?

Některá rádia jsou komerční, Českému rozhlasu musíte platit.

Nezáleží na tom, jestli máte v domácnosti jedno rádio nebo jich máte pět. A nikoho také nezajímá, jakou stanici posloucháte a jestli Český rozhlas zapínáte. Stejně jako nikdo neřeší, jestli na televizi sledujete některý z kanálů České televize. I kdybyste tyto stanice nesledovali či neposlouchali, musíte podle zákona platit poplatek těmto veřejnoprávním médiím. Existuje ale několik výjimek, kdy platit nemusíte.

Nevlastníte přijímač

Je jasné, že pokud nemáte doma rádio, tak poplatek platit nemusíte. Nemusíte se k jeho placení ani přihlašovat ani nijak dokazovat, že rádio skutečně nemáte. Kdyby náhodou přišla kontrola z Českého rozhlasu, museli byste akorát prokázat, že rádio nemáte. A úplně stejná pravidla se týkají i televizoru a České televize.

Žijete ve vícečlenné domácnosti

Dalším důvodem, kdy zcela legálně nemusíte hradit poplatek, je pobyt ve vícečlenné domácnosti. Tedy za předpokladu, že domácnost už za rádio Českému rozhlasu platí. Pokud se tedy přistěhujete do nějakého domu či bytu, kde už někdo bydlí a kde už se hradí poplatek Českému rozhlasu, nemusíte to vůbec řešit. A to ať už si s sebou přivezete vlastní rádio či ho neposloucháte vůbec. Zde jde o poplatky za domácnost, nikoliv za jedince či za počet přijímačů.

Zrušení poplatku

Stejně jako se před započetím placení poplatku musíte zaregistrovat a přihlásit k jeho placení, tak i pokud ho chcete přestat platit, nemůžete to udělat svévolně, aniž byste to oznámili Českému rozhlasu. To, že už poplatek nebudete dále hradit, musíte Českému rozhlasu oficiálně oznámit, a to formou čestného prohlášení. Nikdo vás totiž samozřejmě nebude kontrolovat, jestli přístroj používáte či ne, tedy jestli náhodou nelžete v snaze ušetřit.

Čestné prohlášení

Přímo na webových stránkách Českého rozhlasu si můžete stáhnout a vytisknout čestné prohlášení, které si pak vyplníte a poštou ho zašlete na adresu Českého rozhlasu. Úplně stejně ale poslouží jakékoliv čestné prohlášení napsané na počítači nebo i v ruce, správně nadepsané, samozřejmě i s datem a podpisem. Toto prohlášení byste na adresu rozhlasu měli poslat do 15 dnů od chvíle, co se u vás zásadně změnila situace a byli jste tak zproštěni povinnosti platit poplatek.

SIPO

Mnoho lidí platí poplatky za rozhlas (potažmo i za televizi) prostřednictvím takzvaného SIPO, což je Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva. Jedná se o jednu ze služeb České pošty. Principem je, že různé typy plateb posíláte skrze Českou poštu fyzickým či právnickým osobám. Nejčastěji se touto cestou hradí poplatky za televizi a rozhlas, za plyn, za elektřinu, za vodu, za plyn, ale třeba i za nájem. A tak když chcete přestat platit poplatek skrze Českou poštu, nestačí vám jen napsat do Českého rozhlasu čestné prohlášení, ale musíte zajít přímo na pobočku České pošty a tam tuto platbu zrušit – jinak ji po vás Česká pošta bude i nadále vyžadovat.
Zrušit celé SIPO či jen jednu z mnoha plateb touto cestou odesílaných, není vůbec těžké – stačí vám k tomu občanský průkaz a vaše spojovací číslo SIPO. A když chcete zrušit rozhlasový poplatek za zesnulého člověka – stačí vám na České poště kromě spojovacího čísla předložit jeho úmrtní list.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button