Jak šetřit peníze

Jak zrušit paušál

Mít paušál se leckomu může zdát výhodné. Ale pak se objeví nová nabídka nebo se dostanete do nové životní situace a rozhodnete se, že by pro vás bylo lepší paušál zrušit. Je to možné? Jaká jsou pravidla a jsou u toho nějaké sankce? Poradíme vám, jak zrušit paušál a na jaké poplatky se připravit.

Chcete zrušit paušál? Budete muset platit.

Máte-li nějaké předplacené služby u svého mobilního operátora, tak jejich předplacením jste s ním uzavřeli určitou smlouvu. A v ní jsou přesně popsané podmínky, za jakých lze služby ukončit, jestli se k tomu vážou nějaké sankce a jak to máte udělat. Pokud tedy řešíte, jak zrušit paušál nebo jiné služby, je potřeba řídit se zejména tím, jakého poskytovatele služeb máte. Na ty největší působící v České republice se nyní podíváme.

Jak zrušit paušál u O2

Pokud máte paušál u O2, tak pozitivní zprávou je, že ho zrušit můžete, a to různými způsoby. Pokud máte někde poblíž prodejnu a nechce se vám nic řešit na dálku, je nejlepší vydat se na tuto pobočku, tam sdělit svou žádost a společně s pracovníkem O2 vše na místě vyřešit.
Další možností je zrušení paušálu po telefonu. To probíhá tak, že zavoláte na O2 infolinku a požádáte o zrušení paušálu nebo jiné služby. Aby bylo ověřeno, že jste to skutečně vy, bude vám prostřednictvím České pošty zaslán speciální kód ČVOP. Pak znovu zavoláte na tuto linku, zopakujete svůj požadavek, uvedete kód ČVOP a je hotovo. Případně vše můžete vyřídit korespondenčně a svůj požadavek se všemi osobními i potřebnými údaji zaslat na adresu O2.
Výpovědní doba je u O2 30 dní. Pokud paušál rušíte do 3 měsíců od jeho započetí, zaplatíte „pokutu“ ve výši 5 % z paušálních plateb, které byste běžně zaplatili do konce trvání paušálu.

Jak zrušit paušál u T-Mobile

U T-Mobile probíhá rušení paušálu podobně. Buď to můžete udělat osobně na některé z jeho prodejen, nebo korespondenčně zasláním dopisu s žádostí na adresu provozovatele, případně přes vyplnění formuláře na webu společnosti.
Výpovědní doba je tu také 30 dní ode dne doručení výpovědi smlouvy. A co poplatky a pokuty? Ani tady se jim nevyhnete. Pokud jste si při sjednání smlouvy koupili nějaké zařízení na splátky nebo dostali slevu na toto zařízení, budete muset podle Účastnické smlouvy část doplatit. Zpoplatněno je i předčasné ukončení smlouvy.

Jak zrušit paušál u Vodafone

U Vodafone můžete opět samozřejmě využít služeb pracovníka na některé z poboček operátora. Jinak se dá vyplnit formulář, který najdete na jeho webu, vytisknout ho a pak poštou poslat na adresu provozovatele. Přijetí formuláře vám bude potvrzeno prostřednictvím SMS, čímž začíná běžet i výpovědní doba 30 dnů.
Po ukončení smlouvy dostanete poslední vyúčtování, jehož součástí bude i smluvní pokuta. Fyzická osoba platí pokutu v určité poměrné části ze slevy na zařízení, které získala při podpisu smlouvy, plus se podle smlouvy platí pokuta za předčasné zrušení smlouvy. Právnická osoba musí počítat s doplacením zbývajícího minimálního měsíčního plnění, plus s poplatkem za předčasné zrušení.

Změna operátora

A co když chcete nejen ukončit stávající paušál, ale zároveň zcela opustit vašeho operátora a přejít k jinému? To je samozřejmě možné, i když v minulosti to bylo hodně komplikované a operátoři za to s chutí svým klientům účtovali tučné „pokuty“. Dnes je tomu naštěstí jinak.
Od 1. dubna 2020 začala platit Novela zákona o elektronických komunikacích, která lidem nejen umožňuje kdykoliv měnit operátora nebo se k němu po čase zase vracet, a to bez jakýchkoliv sankcí, ale třeba změnila i to, že lze zažádat o vrácení nespotřebovaného kreditu (a operátor to musí splnit a nechtít za to žádné poplatky).


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button