Banky

Jak zřídit inkaso

Spousta lidí si bez inkasa neumí představit svůj život. Jeho prostřednictvím platí mnoho důležitých plateb a díky této bankovní službě si ušetří spoustu starostí. Ale existují i tací, kteří inkaso nikdy zřízené neměli a nejsou si jisti, co to vlastně je ani jak ho mají zřídit. Ale je to velmi snadné.

Inkaso jo pohodlné a jeho zřízení je snadné.

Nejprve si osvětleme, co inkaso znamená. Není to totiž totéž jako trvalý příkaz, který si na svém bankovním účtu zadáte a přesně podle vašich instrukcí odcházejí platby ve vámi určené výši a ve vámi určené dny na konkrétní účty. Inkaso je podobné, ale nezávisí úplně na vaší libovůli. Když zřizujete inkaso, tak si určíte, na jaký účet budou peníze chodit, jak často (tedy například měsíčně, ročně, čtvrtletně), ale neurčujete konkrétní částku – napíšete jen nejvyšší možný limit, který může být z vašeho účtu pokaždé stržen (i když mnoho lidí tento limit určuje ve výši dané platby, aby nedocházelo k přeplatkům či nedoplatkům).

Svolení ke stržení platby

V čem tedy tkví ten hlavní rozdíl mezi inkasní platbou a trvalým příkazem? Jde o to, že peníze neposíláte vy. Vy jen dáte svolení k tomu, aby si je protistrana (tedy majitel bankovního účtu, který do inkasní platby zadáváte) směla strhávat. Povolíte tuto platbu, ale aby vás někdo nepodvedl, tak právě zadáváte výše uvedené údaje – frekvenci plateb, limit nejvyšší možné stržené částky i číslo protiúčtu, s nímž jediným touto formou „obchodujete“.

K čemu je inkaso?

Možná uvažujete nad tím, k čemu vlastně vám inkaso může být? Vždyť pokud si na bankovním účtu založíte příkaz pro trvalou platbu, tak to funguje stejně – aniž byste na to pokaždé museli myslet a peníze ručně posílat protiúčtu, tak banka to na základě vašeho příkazu dělá pravidelně a dle vašich konkrétních příkazů za vás. Jenže pokud se výše platby každý měsíc liší, což se z různých důvodů může dít, tak trvalý příkaz nefunguje. A abyste nemuseli myslet na to, že musíte pravidelně něco platit, tak zřídíte inkaso, v němž jako limitní částku určíte o něco více peněz, než se obvykle platí. Protistrana si tak částku strhává sama, jednou jde o vyšší částku a jednou třeba zase o nižší – a vy už se o danou transakci nemusíte vůbec zajímat.

Zřízení na pobočce

Ať už máte internetové bankovnictví či ne, tak pokud si nejste jisti, jak se inkaso zřizuje, zajděte na pobočku vaší banky a požádejte tam o pomoc. Pracovník banky vám dle vašich instrukcí inkaso založí a peníze budou moci odcházet podle pravidel, které si smluvíte s protistranou. Nemusíte se o nic starat a děsit se, že jste při zřizování někde udělali chybu a částka se náhodou nestrhne.

Zřízení v internetbankingu

Jelikož žijeme ve 21. století, tak spousta lidí funguje výhradně online. Což znamená, že mají i internetbanking či smartbanking. Potřebují-li tedy zřídit inkaso, nemusejí fyzicky chodit do banky, stačí jim jen přihlásit se pomocí svého uživatelského jména a hesla na svůj bankovní účet a tam si v menu najít a zvolit položku „zřídit inkaso“.
Každá banka má možnost zřízení inkasa někde trochu jinde ve svém internetbankingu, proto vám zde žádný obecně platný návod dát nemůžeme. Ale není těžké tuto možnost nalézt, jen si pročtěte menu s možnostmi plateb.

Co vyplnit

Když zřizujete inkaso v internetbankingu, musíte už předem znát údaje od protistrany, která si od vás chce peníze strhávat. Ve formuláři, který se vám otevře, totiž musíte vypsat číslo účtu, kód banky zřizující daný účet, limitní částku (tedy maximum, které vám může být v jednu chvíli strženo), od kdy má být strhávání zahájeno a frekvenci plateb (ta záleží na vaší dohodě s protistranou). Pak příkaz ke zřízení inkasa odešlete do banky, která to po vás může chtít potvrdit pomocí kódu zaslaného pomocí SMS zprávy na vaše telefonní číslo. A je hotovo, víc už se o danou platbu nemusíte starat.


Foto: Pixabay

One Comment

  1. Dobrý den,
    skvěle napsaný návod na INKASO…Je to výstižné a srozumitelné….
    Děkuji, velice mi to pomohlo.
    Andrea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button