Auto

Jak zjistit rok výroby autobaterie

Každý díl v autě má určitou životnost. A řada z nich ji má mnohem kratší než samotné auto. Což se týká například i autobaterie. Pokud už ji tedy máte pár let, počítejte s tím, že brzy nazraje čas na její výměnu. A měli byste k ní sáhnout dřív, než vám úplně odejde. Jak zjistit rok výroby autobaterie?

Životnost autobaterie bývá asi 5 let.

Obecně se uvádí, že životnost autobaterie je 5 let. Pokud v zimě nejezdíte baterii z auta vyndaváte, tak si její životnost můžete prodloužit. Pokud naopak jezdíte hodně a nedáváte jí potřebnou péči, může být její životnost i výrazně kratší. Každopádně ale jednou přijde den, kdy nenastartujete. Autobaterie bude úplně vybitá a nepomůže vám už vůbec nic. Proto je vhodné mít v záloze připravenou novou autobaterii a vyměnit ji. Není to nic těžkého a zvládne to každý motorista.

Rok výroby baterie

Abyste měli představu, kdy tato krizová chvíle asi nastane, je vhodné znát stáří vaší autobaterie. Ale jak zjistit rok výroby autobaterie? Jednoduše. Stačí otevřít kapotu, bezpečně ji zajistit proti pádu a pak se pečlivě podívat na vaši autobaterii. Měli byte na ní najít nalepený štítek s nejrůznějšími údaji. A mezi nimi bude i informace o roku výroby. Z toho plyne, že tento štítek byste z baterie neměli sundavat a měli byste ho na ní nechat nalepený po celou dobu.

Chybějící štítek

Možná na své autobaterii žádný štítek nevidíte. Třeba se časem odlepil a odpadl nebo ho strhl předchozí majitel auta. Zkrátka tam není. Jak potom zjistit rok výroby autobaterie? Existuje samozřejmě i jiná cesta, protože výrobci s touto eventualitou počítají. Prohlédněte si pečlivě svou autobaterii a hledejte na ní vyraženou číselnou řadu obsahující i písmena. Tento kód se zpravidla nachází na vrchní straně a jeho význam vám možná bude záhadou. Ale když se na něj podíváte pozorněji, dokážete z něj rozklíčovat přesné datum vyrobení autobaterie – tedy nejen rok, ale i měsíc a den. Díky tomu budete přesně vědět, jak je vaše baterie v autě stará.

Nová autobaterie

Když si koupíte novou autobaterii, neznamená to, že byla vyrobena jen pár dní předtím. Možná jste schytali „černého Petra“ a máte autobaterii, která už pěkně dlouho ležela ve skladě. Což jí na životnosti zrovna moc nepřidává. U nové autobaterie zjistíte rok její výroby stejným způsobem, jak jsme popsali výše. Ale navíc ho najdete napsaný i přímo na pólech autobaterie.

První pomoc při vybité baterii

Auto nejede, baterie je mrtvá, ale vy přitom potřebujete nutně jet a náhradní po ruce nemáte. V tu chvíli se můžete pokusit poskytnout své baterii první pomoc a aspoň na chvíli ji oživit. Budete k tomu ale potřebovat speciální nabíjecí kabely, které by pro jistotu měl v autě vozit každý motorista. Pokud máte po ruce ještě i druhé auto nebo vám ho půjčí třeba soused, můžete s pomocí jeho autobaterie zkusit „nakopnout“ tu svou. Často to pomůže, ale je to jen nouzové řešení – po zhasnutí motoru totiž nejspíš už zase nebudete moci nastartovat.
Druhou možností je dopřát baterii čas a pokusit se ji nabít. Pokud to půjde, jen se vám nedopatřením vybila a nějakou chvíli ještě nejspíš bude fungovat – pokud ne, je s ní konec a jedinou možností je výměna.

Kolik stojí autobaterie?

Při výběru nové autobaterie se řiďte především svou starou autobaterií. Měli byste hledat tu se stejnými rozměry a se stejným typovým označením (například 12V 72Ah 720A). Jen díky tomu, že si pořídíte stejný typ, budete mít jistotu, že bude fungovat a do vašeho vozidla sedne. Pokud si nejste jisti, vezměte si na nákup klidně starou baterii s sebou a požádejte prodejce o vyhledání stejného typu. Pozor si dejte i na velikost pólů, která by měla také odpovídat.
Co se týká ceny, tak nová autobaterie stojí zpravidla od 1 200 do 2 000 korun – záleží to na vašich požadavcích i modelu vašeho auta.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button