Jak získat švýcarské občanství
Každý člověk má možnost získat kromě svého původního občanství i občanství jiného státu. Ale podmínky jsou ve většině zemí hodně přísné a splnit je nebývá snadné. Podívejme se, jak získat švýcarské občanství a proč se to řadě lidí nikdy nepodaří.
Nejjednodušší cestou je získat švýcarské občanství přes rodiče. Což se ale podaří jen hrstce zájemců. Pokud mají oba rodiče švýcarské občanství, ale jejich dítě ho z nějakého důvodu nemá, tak tento potomek má právo požádat o jeho udělení. S tím obvykle nebývá žádný problém a dítě samozřejmě nemusí podstupovat složitou proceduru, jaká čeká na dospělé žadatele. Přitom platí, že bezproblémově může o občanství požádat až do 22 let věku.
Získání občanství sňatkem
Ve většině států platí, že pokud si vezmete za manžela/manželku občana daného státu, máte automaticky právo získat občanství, které má on/ona (stejně jako má daný člověk právo nárokovat si vaše občanství). To už ale není automatické a svatbou se automaticky nestanete občanem Švýcarska. Je to ovšem první krok k úspěšnému vyřízení žádosti o občanství, která bude díky sňatku zvýhodněna.
Nutnost trvalého pobytu
Ve většině států světa platí základní podmínka – abyste se mohli stát občanem státu se všemi právy a povinnostmi, musíte nejprve na jeho území po určitou dobu žít. Pravidla se v tomto směru různí. Ve Švýcarsku platí, že než požádáte o občanství, musíte ve státě žít nejméně 12 let. A musíte to být schopni doložit. Což je poměrně přísná podmínka, jelikož v řadě států stačí třeba jen 10 let nebo i méně. Záludností také je, že Švýcarsko se dělí na takzvané kantony a je velmi důležité, ve kterém a jak dlouho žijete. Každý kanton má pro udělení občanství Švýcarska jiné podmínky a své požadavky mají i různé obce. Proto než budete žádat o švýcarské občanství, pozorně si nastudujte podmínky kantonů i jejich měst.
Osobní vlastnosti Švýcara
Zajímavostí je, že pokud žádáte o občanství a splníte všechny zákonem předepsané podmínky, stejně nemusíte uspět. Abyste totiž mohli získat švýcarské občanství, musíte prokázat, že máte osobní vlastnosti Švýcara. Což je poměrně záludné a těžko se to prokazuje. Jedním ze způsobů, jak se takové vlastnosti posuzují, je přes motivační dopis. Ten musí k žádosti o občanství přiložit každý člověk, který se chce stát z cizince Švýcarem. A je na něj kladen překvapivě velký důraz – proto je potřeba dobře si rozmyslet, co a jak do něj napíšete.
Zkouška z jazyka
Dalším důležitým požadavkem na žadatele o švýcarské občanství je dobrá znalost jazyka. Nebo spíš velmi dobrá. Nemusíte mluvit jako rodilý Švýcar, ale měli byste se umět domluvit za všech situací, rozumět a komunikovat. Což by se po 12 letech pobytu ve Švýcarsku mělo podařit většině lidí. Pokud si něčím nejste jisti, je vhodné docházet i na jazykové kurzy, které vás připraví nejen na běžné používání jazyka, ale také na jazykovou zkoušku, kterou podstupují všichni žadatelé o občanství Švýcarska. A pozor, různé kantony mohou mít různé úřední jazyky, z nichž zkoušku skládáte. Nic jako švýcarština ostatně neexistuje – v jedné části země se mluví německy, v další francouzsky, v jiné italsky. Takže si opět předem promyslete, kde chcete žít a jak se tam vlastně mluví.
Dítě se Švýcarem
Velkou výhodu mají děti narozené Švýcarům. I když má občanství pouze jeden z rodičů, tak dítě ho po něm automaticky získá také. Přitom není problém mít dvojí občanství – a to jak pro nově narozené dítě, tak i žadatele o občanství. Většina zemí umožňuje mít dvě občanství.
V roce 2018 přesto došlo ke zpřísnění podmínek udílení státních občanství ve Švýcarsku a švýcarské úřady si hodně dávají záležet na tom, komu ho udělí a komu ne. Počítejte také s tím, že získání švýcarského občanství pro vás může být poměrně vysokou investicí. Když si spočítáte všechny náklady a poplatky, může vás vyjít až na 170 000 dolarů. V leckterých zemích ale zaplatíte mnohem víc.
Foto: Pixabay