Jak získat slovenské občanství
Teoreticky vám nic nebrání získat občanství jiného státu. Každá země má ale pro udílení jiná pravidla a nedostanete ho na požádání. Podívejme se, jak získat slovenské občanství a kdo na něj má nárok.
Hned na úvod je podstatné zmínit, že podmínky pro udílení slovenského občanství se v roce 2022 změnily. Právě v tomto roce totiž Národní rada Slovenské republiky schválila novelu zákona č. 40/1993 Z.z. o státním občanství Slovenské republiky. Dobrou zprávou je, že ale nedošlo ke zpřísnění podmínek, ale naopak k jejich zmírnění. Takže v současnosti může být pro leckoho získání slovenského občanství snazší. A jak na to?
Podmínka trvalého pobytu na území SR
O udělení slovenského občanství může požádat kdokoliv a kdykoliv. Ale aby vaší žádosti bylo vyhověno, musíte předtím splnit několik zákonných podmínek – bez nich občanství SR získat nemůžete. Tou nejdůležitější je pobyt na území Slovenské republiky po nejméně 8 let před podáním žádosti o občanství. Musí jít o trvalý pobyt (tedy ne jen pár návštěv země). Tato zásadní podmínka má ale celou řadu výjimek.
Výjimky ohledně trvalého pobytu
Získat slovenské občanství můžete i v případě, že na území Slovenské republiky pobýváte po výrazně kratší čas. V zákoně jsou přesně vyjmenované výjimky, jichž se to týká. Jedná se o uzavření manželství s občanem Slovenské republiky, které dosud trvá a kdy manželé žijí ve společné domácnosti na Slovensku – a to nejméně po dobu 5 let.
Občanství může získat i člověk, který se výjimečným způsobem zasloužil o přínos pro Slovenskou republiku (například ve vědě, ekonomice atd.). Nebo člověk, který pobývá na Slovensku a trvalý pobyt mu začal nejméně 3 roky před 18. narozeninami. Nebo dostal azyl na nejméně 4 roky. Nebo třeba i člověk, který se narodil na území Slovenska a má tam po nejméně 3 roky před podáním žádosti trvalý pobyt.
Jak získat slovenské občanství?
Pro získání slovenského občanství je ale nutné splnit i několik dalších podmínek. Žadatel v první řadě musí být zcela trestně bezúhonný (tedy mít čistý trestní rejstřík). Zadruhé musí projít testem, který potvrdí jeho znalost slovenského jazyka, stejně jako všeobecné znalosti o Slovenské republice. Žadatel dále musí prokázat, že nebyl soudně vyhoštěný, není trestně stíhaný, není na něj vydán evropský ani jiný zatykač, není součástí řízení o odebrání azylu.
Předložení osobních dokladů
Pokud splňujete všechny výše popsané podmínky, umíte dobře slovensky a máte znalosti o Slovensku, zbývá už jen jediné – spolu s žádostí předložit i své osobní doklady. Nejedná se přitom o pouhý občanský průkaz. K úspěšnému vyřízení žádosti o občanství je nutné předložit také rodný list, strukturovaný životopis, oddací list (případně úmrtní list manžela, rozsudek o rozvodu atd.), doklad o pobytu na území Slovenské republiky, výpis z trestního rejstříku (ne starší než 6 měsíců), vyplněný dotazník. Jelikož ještě před požádáním musíte projít testem znalostí slovenštiny, je nutné doložit i jeho oficiální výsledek.
Kdo nemusí prokazovat znalost jazyka?
Existuje i několik případů, kdy není nutné jít na test slovenštiny a prokazovat tak dostatečnou znalost jazyka. Týká se to zejména dětí do 14 let věku, stejně jako lidí nad 65 let věku. Této podmínce se vyhnou i všichni občané České republiky (i ti bývalí). Znalosti nemusí prokazovat ani ti, kdo úspěšně složili maturitu ze slovenštiny nebo státní jazykovou zkoušku ze slovenštiny. Stejně tak se to netýká těch, kdo přišli po zániku Československa o československé občanství. A nakonec testy nemusejí skládat ani lidé, kteří přišli o slovenské občanství mezi lety 2010 a 2022 poté, co získali jiné státní občanství.
Foto: Pixabay