Podnikání

Jak zaúčtovat pojistné plnění

Každá nehoda je vždy nepříjemnou událostí – vyžaduje od všech zúčastněných plnou spolupráci, někdy zdlouhavé dohadování a přetahování se s pojišťovnou, která občas odmítá uznat své povinnosti. Ale když se vše dobře podaří a jste správně pojištěni, tak se (jako poškození, nikoliv viníci) nejspíš dočkáte náhrady své škody a tedy svého pojistného plnění.

Účetnictví není nic jednoduchého.

Kdo je jen obyčejnou fyzickou osobou, tedy nesnaží se podnikat a nemá tedy ani žádné jiné povinnosti ohledně daní ani účetnictví, nemusí v podstatě nic řešit. Zkrátka si počká, až mu pojišťovna vše vyplatí, a buď je s výsledkem spokojený, nebo ne, a tak odejde k jiné pojišťovně. Ale mnoho lidí jsou podnikatelé, OSVČ a tak dále, tedy plátci DPH a plátci dalších daní. Tito lidé si také ze zákona musejí vést účetnictví, aby byly jejich příjmy a výdaje, které pak uvádějí v daňových přiznáních, snadno dohledatelné a ověřitelné. Pro takové lidi je tedy i běžná pojistná událost leckdy nemalou komplikací, protože pojistné plnění a náhradu škody musejí v některých případech uvést nejen do daní, ale i do svého účetnictví. Jenže jak?

Skupiny účtů

Kdo vede účetnictví, případně má účetní, pro toho by nemělo být správné zaúčtování pojistných plnění problém. Kdo je v tom nováčkem, možná váhá, protože je nejprve nutné identifikovat správnou skupinu účtů, do které vše musíte zanést. Proto vám poradíme.
V případě, že se jedná o dopravní nehodu, tedy jakékoliv poškození vašeho vozidla, které ale neslouží jen k soukromým účelům, ale hlavně k těm podnikatelským, je základním požadavkem na pojišťovnu uhrazení nákladů na opravu vozidla (plus všechny další náklady jako odtah, zapůjčení náhradního vozidla a tak dále). Pokud vše správně dojednáte a pojišťovna vám náklady uhradí, tak je musíte ve svém účetnictví zanést do účtové skupiny označené číslicí 51. Konkrétně jde o 511 (tedy Opravy a udržování) a leckdy musíte vše potřebné zaznamenat i do účtu 321 (Závazky z obchodních vztahů). Pokud jste navíc měli k dispozici náhradní automobil, jehož zapůjčení také musí proplatit pojišťovna (pokud jste tedy k tomu pojištěni), píšete to pak do účtu 518 (Ostatní služby). Další potřebný je zde účet číslo 648 (Ostatní provozní výnosy) z účetní skupiny 64, kam zaznamenáte výši pojistného plnění od samotné pojišťovny. K němu je třeba zanést vše i do účtu 315 (Ostatní pohledávky).
Můžete se dožadovat i pojistného plnění škody vzniklé nějakou živelní pohromou. V tom případě vše musíte v účetnictví zaznamenat do účtu 58 (Mimořádné náklady) a 68 (Mimořádné výnosy).
Pakliže přijdete o nějaké pojištěné finance, musíte náhradu zaúčtovat do účtu 568 (Ostatní finanční náklady).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close