Jak zateplit starý dům
Je to úžasný pocit, když žijete v domě, kde před vámi žily už celé generace, kdy se v jeho stěnách odehrálo milion příběhů a dům má svou jasně danou historii. Ta vůně minulosti mnoho lidí láká víc než lesk novostaveb. Jenže starý dům má i dost nevýhod a majitelé takových domů se musejí hodně snažit, aby se jim žilo tak dobře a pohodlně jako právě obyvatelům novostaveb.
Když váš dům už něco pamatuje a byl postaven před třiceti, padesáti či ještě více lety, tak je jasné, že už se na něm nějak podepsal zub času. I když je na první pohled v pořádku, tak drobné opravy jsou jistě vaším denním chlebem a neustále je co zlepšovat. Mnoho obyvatel starých domů řeší zejména jednu oblast – zateplení starého domu. Protože, co si budeme povídat – udržet teplo uvnitř starého domu je o dost složitější než uvnitř nového.
Zateplení zdí
Když se hovoří o zateplování, spoustě lidí vytane jako první na mysli zateplení zdí. Což je dost finančně náročný krok, na který je nutné nejprve našetřit, případně si musíte půjčit. A i když se rozhodnete udělat to svépomocí sami či s pomocí rodiny nebo přátel, musíte počítat s nemalou částkou za materiál, který byste neměli ošidit – pokud se na něm budete snažit ušetřit, nebude mít zateplení takový efekt, jaký zamýšlíte. Samotné zateplování pak není až takový problém, pokud jsou tedy obvodové zdi v pořádku a nedrolí se a tak podobně. Firma to má za pár dní hotové.
Zateplují se i novostavby
Pokud tiše závidíte majitelům nových domů, že zateplování nemusejí řešit, tak si uvědomte, že jejich dům už ve většině případů zateplený je. Je to už nedílnou součástí staveb a jen málokdo si přeje bydlet v nezatepleném domě. A pokud to udělá, brzy svého rozhodnutí lituje. Takže to neoddalujte, nesmutněte a pusťte se do práce.
Pokud se do toho pustíte sami, měli byste nejprve vědět, jak na tom jsou vaše obvodové zdi a z jakého materiálu jsou. Je nutné koupit si polystyrenové desky o správné tloušťtce, případně můžete zateplovat pomocí minerální vlny. K tomu je nutné nakoupit i vhodné nástoje na připevnění desek (nejčastěji jde o lepící stěrku a talířovité hmoždinky) a mít jich dostatek, tedy nešetřit lepidle ani na počtu hmoždinek.
Fasáda
Když je dům kolem dokola oblepený zvolenými deskami, které pořádně drží a nehrozí jejich odpadnutí, je tu druhá fáze – musíte zvolit vhodnou fasádu. Tady už jsou různé možnosti a každý si vybere tu svou oblíbenou. Někdo volí akrylátovou omítku, někdo silikonovo-silikátovou, jiní zase jen silikonovou. Každá má svá pozitiva a negativa a záleží na vašich požadavcích i na vašem domě. Pak už sáhnete „jen“ po ideální fasádní barvě, která váš dům dovede k naprosté dokonalosti.
Pozor na chyby
Pokud si na zateplování domu najmete firmu, ušetříte si spoustu starostí, ale připlatíte si za to. Kdo to zvládne svépomocí, ušetří nemalé částky, ale stráví nad tím dost času a je nereálné dělat to v jednom člověku. Ať už vás na to ale bude jakýkoliv počet, dejte si pozor, ať se nedopustíte zásadních chyb.
Často se stává, že se snažíte starou opadávající omítku či poškozené části zdiva jednoduše překrýt izolačním materiálem, aniž byste je nejprve opravili. Na pohled to funguje, ale postupem času se vám to může nemile vymstít. Proto je nutné nejprve se věnovat opravám, teprve pak zateplování. A pro jistotu můžete celou plochu ještě před započetím zateplování natřít impregnační látkou.
Jak už jsme naznačili, zbytečně nešiďte materiál a nešetřete na nesprávných místech. Také se ujistěte, že zdivo není navlhlé a je dokonale suché.
A když vám něco nepůjde? Nestyďte se poradit se s odborníkem, i kdybyste mu za konzultaci měli platit – je to pořád lepší než později litovat své neodborné a špatně provedené práce.
Foto: Pixabay