Hypotéka

Jak zateplit dřevěný strop

Dřevěný strop je nejen hezký a originální, ale máme z něj podvědomě mnohem hřejivější pocit než ze stropu postaveného z jiného materiálu. Ale někdy to může být skutečně jen pocit. Jak zateplit dřevěný strop?

Jak zateplit dřevěný strop?

Možná jste zjistili, že vám domů od stropu proniká chlad. Pokud není žádným způsobem zateplený, je to velmi pravděpodobné. Ale dobrou zprávou je, že každý strop se dá zateplit. Jen musíte přijít na ten nejlepší způsob, který bude nejvhodnější právě pro váš dům. A my vám poradíme, jak zateplit dřevěný strop, aniž byste mu cokoliv ubrali na přírodní kráse.

Zateplení na půdě

Pokud máte strop a nad ním půdu, je úplně nejjednodušší pustit se do zateplování právě od této svrchní strany. Pokud byste se pokusili zateplovat dřevěný strop jakýmkoliv způsobem ze spodní strany, znamenalo by to, že ho budete muset buď nenávratně ukrýt pod vrstvu izolace, nebo budete muset celou jednu vrstvu stropu rozebrat, zateplit ho a teprve pak na něj dřevo vrátit. Takže zateplení z půdy je nejjednodušší, nejrychlejší a nejméně pracné. Využít k tomu přitom můžete různé materiály. A počítá se třeba i to, pokud na půdě volně rozložíte minerální vatu – je to pořád lepší než být bez jakéhokoliv zateplení.

Druhy zateplení z půdy

Možná hledáte sofistikovanější způsob zateplení dřevěného stropu než rozházet na půdě balíky minerální vaty nebo si ji vyskládat polystyrenem. A ten samozřejmě. Nejprve musíte uvolnit celou plochu podlahy na půdě a pak se rozhodnete, jak postupovat – buď se můžete dostat pod podlahu a zateplovací vrstvu pokládat mezi jednotlivé trámy, nebo můžete izolační vrstvu položit na ně. Což je výhodnější zejména v tom, že se nevytvářejí takzvané tepelné mosty. Ale volba je jen na vás.

Jaký materiál použít?

Dalo by se říci, že každý člověk má jiný oblíbený materiál pro zateplování. Ale jeho volba by se měla odvíjet i od materiálu, z něhož máte strop, potažmo celou stavbu. Úplně typická je pro tento účel minerální vata, popřípadě polystyren. Ale řada lidí sahá třeba i po ovčí vlně, slámě nebo po paropropustných rohožích.
Materiál si můžete vybrat podle svého uvážení i své finanční situace. Důležité ale je, že byste tuto izolační vrstvu neměli shora utěsňovat nepropustnou folií. Ta by totiž bránila unikání vlhkosti, izolační vrstva by vlhla a nakonec byste ji museli celou měnit, protože by působila více škody než užitku.

Chodit po stropě

Zateplit dřevěný strop z vrchní strany není až tak složité. Složitější to je, pokud po něm, respektive po podlaze horního patra či půdy, plánujete chodit. V tu chvíli musíte vytvořit doslova druhou vrstvu podlahy. Pokud se vám nechce bourat tu stávající a hodláte izolaci položit právě na ni, je vhodné pak jakožto po svrchní vrstvě sáhnout po dřevěném roštu a dřevěné podlaze. Případně po nějakém typu dřevěných nebo dřevotřískových desek. Jejich pokládka je rychlá, jednoduchá a unesou vás naprosto bez problémů.

Zateplení zespodu

Možná nad stropem už půdu nemáte, je tam pouze střecha. V tom případě asi uvažujete nad tím, že strop zateplíte zespodu a vytvoříte takzvaný podhled. Což je jednou z možností a řada lidí to tak dělá (zejména bydlí-li v bytě). Nepříjemné na tom je, že celou dobu musíte pracovat nad hlavou, což je fyzicky náročnější. Odborníci se také shodují, že to není až tolik efektivní jako zateplování shora, protože může docházet ke kondenzaci páry. Proto je vhodné prokonzultovat tuto možnost s odborníkem. A pokud si chcete zachovat dřevěný strop, je potřeba udělat podhled dostatečně masivní, aby dřevo unesl. Zvládnete to ale i svépomocí – i když výhodné je mít po ruce někoho, kdo vám s tím pomůže, abyste vše nedrželi nad hlavou jen a jen sami.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button