Jak zateplit dřevěnou chatu
Zateplování domů je pro mnoho lidí nutnost. Ne že by byli až takovými ekology a chtěli jen ušetřit za vytápění, ale zjišťují, že jejich nemovitost už není kvůli průtahům zvenčí celoročně obyvatelná. To je problém zejména u dřevěných chat, které při své stavbě působí zcela dokonale a dřevo nemá jedinou skulinku, ale jak v průběhu let prosychá a sesychá, objevují se v něm mezery a náklady na vytápění raketově stoupají.
Dřevěná chata působí romanticky a mnoha lidem se zkrátka její přírodní materiál líbí. Když si ji postaví, není na ní nejspíš jediná chybička. I když je většinou použitelná jen od jara do podzimu. A jak jde čas, tak dřevo pracuje, smršťuje se a mezi ním vznikají spáry. Ty není možné tak snadno zacelit, protože by utrpěl vzhled chaty. Proto je nejlepší možností starší dřevěnou chatu zateplit. Ale tak, aby nedošel újmy její vzhled.
Desky ne
Nejjednodušším způsobem zateplení je použití speciálních desek určených k tomuto účelu. Jenže když je použijete a oblepíte si jimi dřevěnou chatu, tak je zde otázka, co na ně. Většinou na ně totiž přijde nová omítka a barva, takže pak už nikdo nepozná, že vaše chata byla dřevěná. A pokud se rozhodnete zvenku ji ponechat tak, jak je, a zateplit ji jen zevnitř, tak kýženého výsledku také nedosáhnete. Proto hledejte alternativní způsoby, které jsou také dostupné.
Chytrá pěna
Moderním způsobem zateplování je takzvaná chytrá pěna čili chytrá polyuretanová izolace. Nejprve je nutné připravit se na její aplikaci a na vnější stranu dřevěné chaty přimontovat ještě další konstrukci, jakousi novou stěnu, mezi níž a původní dřevěnou stěnu bude pěna nafoukána. Pak už si pozvete odborníky, kteří vám pěnu do prostoru mezi stěnami aplikují. Materiál ztvrdne během několika minut a jeho výhodou je, že přebytky lze jednoduše odřezat. Odborníci si tuto chytrou pěnu navíc chválí i proto, že díky ní je zaplněna beze zbytku celá plocha a nevznikají tam žádné tepelné mosty.
Dokončení exteriéru
Jelikož pěna není venkovní vrstvou, tak vás pak čekají dokončovací práce. Nově vzniklá dřevěná konstrukce sloužící pro uchycení chytré pěny obvykle slouží jako základ pro uchycení palubek. Ty jsou nejčastější materiálem, který pokrývá vnější zdi dřevěných chat. Při jejich výběru dbejte zejména na to, aby byly vhodné pro venkovní prostředí a nebojte se připlatit si za kvalitu.
Nová okna
Další variantou, jak zabránit únikům tepla zevnitř chaty, je dát jí nová okna. Jelikož dřevěná chata má většinou dřevěná okna, tak časem jimi začne protahovat a uniká jimi teplo. Pokud se vám na dřevěnou chatu příčí dávat plastová okna, můžete si nechat nainstalovat opět dřevěná okna, ale kvalitní a moderní, která podtrhnou vzhled interiéru i exteriéru. Navíc je tu možnost dvojitých i trojitých skel, stejně jako si můžete volit libovolnou barvu.
Nová střecha
Další možností, jak můžete zateplit dřevěnou chatu, je dát jí novou střechu. Možná že ta stávající už není tak kvalitní, takže není důvod, proč si ji ponechávat. Udělat lze celou novou střechu včetně krovů, případně můžete krovy zanechat a dát jen novou krytinu. Pod krytinu lze umístit vhodné zateplení a vše pak v interiéru „zaklopit“ opět palubkami, které chatě dodají pocit většího tepla. A přesně zapadnou do jejího vzhledu.
Příjemně i v létě
Zateplení dřevěné chaty přináší výhody nejen v zimním období, kdy nedochází k takovým únikům tepla a vy tedy za topení výrazně ušetříte. Výhodné je to i v letních vedrech, protože pokud je dřevěná chata dobře zateplená (podobně jako jakýkoliv jiný objekt), tak venkovní horko dovnitř taktéž nepronikne a je vám uvnitř příjemně v každém ročním období.
Foto: Pixabay