Počítače

Jak zapnout podsvícení klávesnice

Některé klávesnice jsou jen obyčejné a nemají žádné zvláštní funkce. Jiné mají ale více tlačítek, funkcí a schopností – leckteré jsou pro běžného uživatele zbytečné a nikdy je nepoužije, zato jiné se mohou někdy hodit. Takovou funkcí je například podsvícení klávesnice.

Podsvícení se leckdy může hodit.

Když pracujete na počítači přes den a ve světlé místnosti, tak podsvícení klávesnice nikdy pořádně nevyužijete. Zato když se setmí a vám se nechce zbytečně svítit, protože šetříte energii, tak můžete zjistit, že svit monitoru vám nestačí. Na klávesnici špatně vidíte, musíte se k ní hodně naklánět a jen si kazíte oči. Navíc je to dost náročné a jste mnohem dříve unavení. Pokud máte klasickou klávesnici, nezbývá vám nic jiného než si rozsvítit alespoň lampu. Ale můžete si pořídit klávesnici s možností podsvícení, která vám vyřeší vaše dosavadní problémy. Totéž platí i o notebooku, kde některé modely touto funkcí také disponují.

Jak zapnout

Mít podsvícení klávesnice je sice hezké, ale ještě musíte vědět, jak ho zapnout, potažmo vypnout. Taková klávesnice totiž obvykle automaticky nesvítí pokaždé, když zapnete počítač. A co víc, k zapnutí podsvícení na ní nenajdete jednoduše nějaký „čudlík“ na boku, kterým ji rozsvítíte jako lampičku. Zapíná se jednou klávesou či kombinací několika kláves umístěných přímo na této klávesnici. A tato tlačítka byste si měli dobře zapamatovat, abyste příště opět marně nezkoušeli polovinu kláves, než náhodou natrefíte na tu správnou.
Je to jednoduché – většinou stačí, pokud stisknete klávesu F5. Ta se nachází na úplně horním řádku klávesnice v řadě „efek“. To, že jde skutečně o správnou klávesu, poznáte i po jejím bližším prozkoumání, protože na sobě má symboly naznačující rozsvícené a zhasnuté klávesy. Pokud se po jejím stisknutí nic neděje, potíž může být v tom, že je nutné společně s ní aktivovat klávesu fn (ta počítači naznačuje, že chcete zapnout nějakou funkci) – najdete ji naopak na úplně spodním řádku, kde je předposledně zleva.

Jiné zapínání

Může se stát, že jako zběsilí tisknete F5 i klávesu fn, ale pořád se nic neděje. Je snad chyba ve vaší klávesnici, je podsvícení rozbité? Obvykle ne, zkrátka musíte zkusit ještě trochu jiný trik. Pečlivě si prohlédněte svou klávesnici. Je možné, že symbol pro podsvícení, který se obvykle nachází právě na klávese F5, je umístěn na jiné klávese. Pro zapnutí a vypnutí této funkce tedy musíte stisknout tuto speciálně určenou klávesu.

Potíže s podsvícením

Podařilo se vám úspěšně rozsvítit klávesnici, ale po krátké době opět zhasla? Opět to většinou neznamená žádnou poruchu, ale značí to, že v systému máte nastavený nějaký limit pro svícení. Není tedy nic jednoduššího, než tento limit změnit či zrušit. To uděláte tak, že vstoupíte do systému BIOS, tam vyberte možnost Advanced (neboli Pokročilé), najděte možnost Built-in Device Options a následně potvrďte možnost Backlit keyboard timeout. Pomocí mezerníku nastavte, co právě potřebujete.
A co když vám nevyhovuje intenzita podsvícení? I to můžete upravit, stačí jen opakovaně tisknout klávesu zapínající podsvícení a intenzita se bude měnit.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close