Jak zaplatit pokutu z Polska
Pokud vám přišla pokuta ze zahraničí, neměli byste se snažit ignorovat ji a předstírat, že o ní nevíte. S neuhrazenými pokutami můžete mít popotahování i v ČR, natož když je nezaplatíte za prohřešek spáchaný v jiném státě. Jak zaplatit pokutu z Polska a na co si dát pozor?

Pokutu v Polsku můžete dostat z mnoho různých přestupků. Mezi cizinci jsou ale nejčastější dopravní pokuty. Pro Čechy se jedná o oblíbený stát, kam jezdí za nákupy, a ne všichni dodržují dopravní předpisy. Někdo špatně zaparkuje, jiný překročí rychlost, další zapomene dát přednost. Zkrátka, pokutu můžete v Polsku dostat dřív, než se vzpamatujete. Ostatně, jako v Česku.
Jak zaplatit pokutu z Polska na místě?
Může se stát, že vás polský policista přistihne přímo při přečinu a na místě vám uloží pokutu. Je to velmi podobné jako v tuzemsku a je dobré se s policistou nehádat. Pravděpodobně jste se skutečně dopustili něčeho, co by mělo být podle polských zákonů potrestáno, a tak je potřeba přijmout za vaše provinění i příslušný trest. Pokutu je nejlepší uhradit na místě a nesnažit se oddálit nevyhnutelné. Stejně jako se v Česku může stát, že při postupu do správního řízení bude pokuta následně vyšší, tak i v Polsku z toho můžete mít opletačky a nepříjemnosti. Dokonce vás policie může až do vyřešení pokuty zadržet. Jednodušší je proto vyřešit vše ihned a poctivě zaplatit.
Jak zaplatit pokutu z Polska?
Jiné je, pokud o pokutě nevíte. Což je typické, pokud někde rychlostní radar změří, že jste překročili nejvyšší povolenou rychlost. Pak vám, podobně jako v Česku, přijde pokuta korespondenčně. V tuzemsku se sice může stát, že přijde i datovou schránkou, ale ta ze zahraničí typicky chodí právě poštou. Dopis poznáte velmi snadno podle toho, že bude psán v polštině a přijde vám doporučeně. Často se ale stává, že je přeložen už do češtiny, což je příjemnější.
Postup zaplacení pokuty
V dopisu je jasně specifikováno, kdy a kde jste pokutu dostali, o jaký přestupek se jedná a jakou částku musíte zaplatit. Najdete v něm i datum, do kdy je to třeba udělat. Pozitivní je, že kvůli tomu nemusíte jezdit až do Polska. Pokuta se dá pohodlně zaplatit bankovním převodem. Je ale třeba uvést u platby všechny potřebné údaje, aby mohla být spojena s vaším jménem a polské úřady si ji odškrtly jako uhrazenou.
Důležité je zejména použít mezinárodní formát čísla účtu, takzvaný IBAN. Běžným převodem to totiž udělat nepůjde. Ze svého internetového bankovnictví, smartbankingu nebo ve své bance tak zadáte příkaz v podobě:
- číslo účtu příjemce v podobě IBAN o délce 26 znaků (je uvedeno v dopisu informujícím o pokutě)
- SWIFT kód banky, na jejíž účet peníze odesíláte (taktéž ho najdete v dopisu)
- variabilní symbol
- vaše jméno a příjmení
- datum narození a adresa (je dobré uvést to do poznámky k platbě)
- číslo uvedené v dopisu (jedná se o identifikační číslo vaší pokuty, které také uveďte do poznámky u platby)
Jaké jsou v Polsku pokuty?
Obecně lze říci, že Poláci udílejí nižší pokuty než čeští policisté. Což je dobrá zpráva. Co se týká překročení rychlosti, tak policie také neřeší, zda se tak stalo na dálnici nebo třeba v obci. Záleží na tom, o kolik jste ji překročili, přičemž hranicí je 10 kilometrů za hodinu. Pokud jste ji překročili o méně než 10 kilometrů za hodinu, tak dostanete sankci jen symbolických 50 zlotých (asi 300 korun). Pokud jste ale rychlost překročili o víc, už půjde o pokutu nejméně 200 zlotých (asi 1 200 Kč) a nejvíc až 2 500 zlotých. A dobré je také vědět, že pokuty se vám mohou sčítat – pokud rychlost během svého pobytu překročíte třeba třikrát, čekejte trojnásobnou pokutu. Při překročení rychlosti o více než 40 km/hod už se v Polsku odebírá řidičský průkaz.
Za parkování můžete dostat pokutu od 100 do 800 zlotých, přičemž se trestá i zneužití takzvané city karty pro parkování, za což je pokuta až 1 200 zlotých. Za jízdu na červenou budete odměněni pokutou ve výši až 300 zlotých. Za alkohol za volantem počítejte s extrémně vysokými pokutami ve výši od 2 500 zlotých. Při nadýchání nad 0,5 promile už výši pokuty řeší soud.
Foto: Pixabay