Jak založit psí hotel
Provozování psího hotelu bylo ještě před pár lety poněkud podivným podnikáním, ale dnes funguje (nejen) psích hotelů nespočet, takže každý, kdo má zájem, může tuto formu hlídání svého mazlíčka využít. V tomto textu se ale podíváme na problematiku z druhé strany – tedy jak si psí hotel založit.

V první řadě si ujasněme, že provoz psího hotelu je podnikatelskou činností. Nemůžete se tedy jen tak ze dne na den rozhodnout pověsit si na dveře svého domu ceduli „psí hotel“ a očekávat první návštěvníky. V první řadě musíte zamířit na Živnostenský úřad ve vaší obci a tam si vyřídit všechny náležitosti.
Volná živnost
Výhodou takového typu podnikání je, že vám k němu stačí založit si takzvanou volnou živnost. Což znamená, že nemusíte mít žádnou odbornou kvalifikaci ani předchozí doložitelnou praxi (což platí třeba u řemeslníků). Pokud vám už bylo osmnáct let, jste trestně bezúhonní a svéprávní, máte s sebou doklad totožnosti a zaplatíte poplatek 1 000 korun za založení živnosti, jste rázem podnikatelem. Ideální je zvolit si živnost „Chov zvířat a jejich výcvik“.
Pak vás ještě čeká cesta na Českou správu sociálního zabezpečení, pobočku vaší zdravotní pojišťovny a Finanční úřad. Zkrátka, připravte se na pár dní strávených na úřadech, vyplňování nejrůznějších tiskopisů, placení poplatků a shromažďování celého stohu dokumentů, na jejichž základě budete moci začít legálně podnikat, platit si z podnikání daně, platit za sebe zdravotní a sociální pojištění. Výdajů máte rázem řadu. A teď jsou na řadě výdělky.
Speciální pravidla
Je jasné, že pravidla pro provoz psího hotelu jsou zcela odlišná od podmínek pro provoz klasického hotelu pro lidi. Například hygienu a kuchyni nemusíte vůbec řešit. Ale zase musíte dodržovat nejrůznější pravidla, která vám ukládá Úřad na ochranu zvířat, aby se pak neukázalo, že svou nevědomostí a chybami zvířata de facto týráte.
Proto si ještě před započetím podnikání pečlivě prostudujte Sbírku zákonů Úřadu na ochranu zvířat, kterou můžete najít i v elektronické podobě na webu této instituce. Tam se zaměřte zejména na části o prostorách k přechovávání, psí jesle a hotel pro psy.
Požadavky na provoz
Z hlediska zákona je pro započetí fungování psího hotelu důležitých několik bodů. Zaprvé – v hotelu musí být neustále přítomen personál, který je náležitě proškolený a zkušený (nemůžete tedy dočasně povolat svou starou maminku, aby vám na psy v době vaší nepřítomnosti dohlédla).
Zadruhé musíte mít prostory, kam lze zavřít agresivní psy. To znamená zpravidla kotce, výběhy a tak podobně. Jakožto provozovatel musíte být schopni psy v případě potřeby oddělit, abyste zabránili konfliktu mezi nimi.
Co se týká náhubků a košíků, ty používat nesmíte. Povoleny jsou jen výjimečně, a to když je nutné psa ošetřit nebo provést jiný úkon, při němž by někoho mohl ohrozit na zdraví.
Posledním důležitým bodem je, že provozovatel odpovědný za psí hotel musí mít příslušné vzdělání o psech. Pokud ho nemá, musí mít aspoň doložitelné zkušenosti s chovem psů.
Jak psí hotel vypadá
Otázka, jak psí hotel vypadá, je poměrně jednoduchá. Může to být váš rodinný dům. Může to být několikapatrová budova. Na tom totiž až tolik nezáleží. Důležité je neporušovat zákony. Psům musíte uvnitř zajistit dostatek denního světla díky oknům. Všichni psi musejí mít možnost odpočívat, a to naráz – tedy musejí mít k tomu dostatek prostor. Je potřeba mít nějaký venkovní výběh kvůli venčení – není reálné každého vodit na procházku. Je potřeba mít i kotce pro agresivní psy. A musíte mít také vyhrazen určitý prostor pro přípravu krmení.
Psům musíte zajistit dostatečnou péči, pravidelnou stravu a pitný režim. Důležitá je hygiena, tedy pravidelný úklid po psech. Na přání či v případě potřeby musíte být schopni zajistit koupání psů. Nadstavbou je pak už jen dohoda s majiteli, ať psům s sebou přibalí nějaké jejich hračky, aby si psi lépe přivykali a nestýskalo se jim tolik.
Foto: Pixabay