Jak založit bistro
Každý máme nějaký životní sen. Někdo by chtěl procestovat svět. Jiný by se rád stal milionářem. Další touží po jachtě. A někdo sní o tom, že bude mít vlastní bistro nebo jiný gastronomický podnik. Právě jemu poradíme, jak založit bistro, na co si dát pozor a co neopomenout.
Asi už máte v hlavě přesný obraz toho, jak by vaše bistro mělo vypadat, jaký by měl být jeho interiér, exteriér, vybavení i co v něm hodláte hostům nabízet. Ale k takové realitě je ještě daleko. Nejprve totiž musíte najít vhodné prostory. To vůbec nemusí být snadné, takže si vyhraďte hodně času a začněte obcházet nabízené volné nebytové prostory. K tomu si ujasněte, jestli je chcete koupit nebo být jen v nájmu. Obojí má svá pro i proti a rozdíl je zejména ve financích.
Kolečko po úřadech
Založení bistra není tak snadné jako založení jiného podniku. V oblasti gastronomie totiž platí mnohem přísnější (zejména hygienická) pravidla, která je nutné splnit, jinak vám úředníci bistro zavřou ještě dřív než ho stihnete vůbec slavnostně otevřít.
Abyste vůbec mohli začít podnikat v oblasti gastronomie, je potřeba zajít na Živnostenský úřad a tam si založit živnost. Potřebujete tu z kategorie řemeslných, což znamená, že musíte doložit své vzdělání v tomto oboru a také praxi. Pokud ji nemáte, můžete si zajistit takzvaného odborného garanta, který bude spolupodnikat s vámi a bude svým vzděláním a praxí garantovat, že vše bude probíhat v souladu se zákonem. Pakliže plánujte prodávat i nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 15 procent, musíte si na Živnostenském úřadu založit také koncesi na prodej lihovin. A poté zde proveďte ohlášení provozovny.
Na Finančním úřadu se musíte přihlásit k placení daně z příjmu (pokud už to za vás neudělal Živnostenský úřad) fyzických nebo právnických osob a případně k placení DPH. Přihlásit se také musíte k placení zdravotního a sociálního pojištění za sebe i své zaměstnance. Vyřešte si například také silniční daň a následně pak myslete na řádnou registraci zaměstnanců.
V neposlední řadě musíte mít vy i vaši zaměstnanci platný potravinářský průkaz (který vydává praktický lékař).
Normy, pravidla, souhlasy
Než začnete budovat bistro, je potřeba nejen najít ideální prostory, které budou odpovídat vašemu podnikatelskému záměru, ale také mít jistotu, že jsou řádně zkolaudované, že v nich je správně a bezpečně udělaná elektřina, plynové rozvody, voda, odpady. Je potřeba mít na vše (včetně elektrospotřebičů) platné revizní zprávy, jinak se vzápětí můžete dočkat katastrofy.
Čekejte také brzkou návštěvu od hygieny, takže už předem počítejte s tím, že kromě své vize budete muset plnit také všechny normy, které hygienické stanice provozovatelům gastropodniků nařizují. Normy se přitom netýkají jen samotného zázemí podniku pro přípravu pokrmů a nápojů, jejich vhodného skladování a tak dále, ale existují i normy na hygienické zařízení pro zaměstnance a pro hosty, pro správné osvětlení, odvětrávání či vytápění.
Kromě toho je potřeba seznámit se pečlivě s požární bezpečností a vyžádat si už před otevřením bistra souhlasné stanovisko hasičů.
Před otevřením
Interiérové zařízení bistra závisí zcela na vás, pokud jím ovšem nebudete porušovat bezpečnostní ani hygienická či jiná pravidla. Ale musíte se popasovat ještě s dalšími podmínkami, aby mohlo vaše bistro bez problémů fungovat.
Debata se vede zejména o exteriéru podniku. Je jasné, že ho musíte viditelně označit, ale nejde jen o poutací ceduli nade dveřmi. Na každém podniku musí ze zákona být přesně popsán nejen jeho název, ale i další kontaktní informace – tato značení se zpravidla umisťují do oblasti vstupních dveří. Myslete i na infografiky a nálepky, upozorňující například na různé možnosti placení, což se také zpravidla dává na dveře či k nim.
Pravidla platí taktéž ohledně reklamy – je vhodné předem se informovat v obci, pod niž bistro svým sídlem spadá. A pokud chcete mít předzahrádku, opět k tomu potřebujete mít písemný souhlas obce.
Foto: Pixabay