Podnikání

Jak založit autoservis

Kluci mají k autům mohem blíž než dívky, a tak není divu, že mnoho z nich v dětství sní o tom, že jednou budou auta nejen řídit, ale i opravovat. Proto se učební obor automechanik stále těší takové popularitě. Ale jedna věc je vyučit se automechanikem a začít pracovat v autoservisu – a úplně jiná věc je založit si svůj vlastní autoservis. To totiž není až tak jednoduché.

Počáteční investice bývá značná.

Autoservis je firma jako každá jiná. Takže pokud se jednoho dne rozhodnete, že už nechcete být jen pouhým zaměstnancem, ale chcete se stát podnikatelem, pracovat si podle svého a vydělávat velké peníze, musíte se pustit do nejistých vod byznysu. Je to sice dobrodružné, velmi svobodné a mnoho lidí to baví, ale na druhou stranu je to i velmi náročné – a to jak časově, tak i finančně. Takže pokud se rozhodnete pro svůj vlastní autoservis, tak si v první řadě propočítejte, jestli na to máte dost značný kapitál, případně jestli vám nějaká banka bude ochotna půjčit peníze.

Zákonné podmínky

Podnik si nemůžete samozřejmě jen tak ze dne na den otevřít v nějaké garáži a tvářit se, že jde o oficiální autoservis. Nejdřív musíte absolvovat byrokratické kolečko po úřadech, které vám musejí dát svolení k podnikání. Abyste toho dosáhli, musíte v první řadě již být plnoletí (tedy musíte být starší 18ti let) a trestně bezúhonní. První podmínku snadno doložíte jakýmkoliv osobním dokladem (ideálně občanským průkazem), druhou zase výpisem z trestního rejstříku, který vám bude vydán na jakémkoliv Czech POINTu, který najdete například na pobočkách České pošty.

Živnostenské oprávnění

Jelikož žijeme v právním státě, tak podnikat můžete začít jen na základě platného živnostenského oprávnění. A to ať už si chcete založit firmu nebo být pouhým živnostníkem. V každém případě ale musíte vyrazit na živnostenský úřad a zařídit si tam živnostenské oprávnění. Na některé nepotřebujete nic, jen vyplníte tiskopis a je vám podnikání povoleno. Ale existují živnosti, k nimž je nutné mít odborné znalosti doložitelné nějakými certifikáty, výučním listem a podobně. Jedná se o skupinu živností řemeslných, kdy je požadováno mít vzdělání v daném oboru či v oboru úzce příbuzném. Pokud jste tedy vyučeným kuchařem a auto si opravujete jen doma na zahradě metodou pokus-omyl, tak vám povolení k založení autoservisu zřejmě uděleno nebude. Nejprve si budete muset doplnit odborné vzdělání.

Živnost Opravy silničních vozidel

Pakliže budete hledat živnost, která nejlépe bude vyhovovat vašemu cíli, tedy založení a provozování autoservisu, tak budete muset zapátrat v seznamu živností. A je jich celkem dost. Takže pokud nechcete marnit čas hledáním, tak nejprve najděte takzvané řemeslné živnosti (kromě nich existují ještě živnosti vázané a živnosti volné) a v této kategorii pak dohledejte živnost nazvanou Opravy silničních vozidel. V té je zahrnuto dle zákona toto: diagnostika, opravy, údržba, servis a záruční prohlídky motokol, mopedů, motocyklů, tříkolek a čtyřkolek, osobních automobilů, autobusů, nákladních automobilů, speciálních vozidel, tahačů, přípojných vozidel a traktorů; diagnostika, opravy, úpravy a výměny mechanických, pneumatických, hydraulických skupin a podskupin vozidel.

Založení autoservisu

Pokud splňujete všechny zákonné podmínky, je vám uděleno povolení k podnikání ve zvoleném oboru a zaplatili jste na úřadě i správní poplatek za vydání živnostenského oprávnění, můžete se do toho dát.
V první řadě si musíte najít vhodné prostory, které budou dostatečně velké k odborným manipulacím. Ty si buď zakoupíte nebo pronajmete, případně si otevřete autoservis na svém vlastním pozemku. Pak je důležité nakoupit si veškeré potřebné vybavení, což je dost velká počáteční investice, ale bez ní to nepůjde. Pokud nemáte peníze, budete se muset připravit na vyjednávání s bankami. A pak už se můžete dát do práce, do shánění zákazníků, oprav trvajících od rána do večera, vedení účetnictví, řešení reklamací, vyřizování telefonátů a zkrátka všeho, co k podnikání patří a z čeho vám zpočátku půjde hlava kolem. Proto je vhodné nebýt na to sám a mít také velmi tolerantní rodinu.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button