Jak zalepit radiátor
Když se něco přihodí, tak většinou v ten nejnevhodnější čas. Takže když zjistíte, že vám teče radiátor, je to obvykle na začátku topné sezóny, kdy mají instalatéři nejvíc práce a nikoho na rychlou opravu neseženete. Jak tedy zalepit radiátor nebo ho jakkoliv funkčně opravit?
To, jakým způsobem budete lepit radiátor, záleží především na místě, kde praskl nebo kde se objevila dírka, stejně jako to záleží na velikosti trhliny. Čím je menší, tím větší je šance, že vaše „první pomoc“ bude úspěšná a budete moci topit vesele dál. Čím větší ale díra bude, tím větší je pravděpodobnost, že se vám to nepodaří a nakonec budete stejně donuceni koupit si úplně nový radiátor.
Kdy to vzdát?
Existují situace, kdy byste se ani neměli o jakékoliv provizorní lepení snažit. Mohli byste tím totiž spíš ohrozit sami sebe a nadělat doslova víc škody než užitku. Takovým typickým příkladem je, pokud vládnou venku silné mrazy, radiátory jsou desítky let staré a je znát, že tato trhlina nebude první ani poslední, protože se vám brzy na radiátorech objeví další.
Stejně tak pokud se díra objevila na rovné ploše radiátoru, kde nejsou žádné sváry ani spoje, neměli byste se pokoušet o opravování a mnohem lepší je koupit celý nový radiátor.
Kdy to zkusit?
Zalepit radiátor má smysl, pokud se trhlina objevila v místě, kde je svár nebo jiný typ spoje. Na materiál radiátorů je vyvíjen při topení velký tlak, a tak se může stát, že některý spoj už z výroby nebyl tak pevný, takže časem povolí. V tom případě má oprava smysl. Ale určitě k tomu nezkoušejte kupovat nějaké druhy lepidla. Úplně nejúčinnější je vzít svářečku a spoj svařit – případně o to požádat někoho, kdo umí svařovat. Jen takové řešení bude trvalé i bezpečné.
Jaké lepidlo?
Dejme tomu, že chcete skutečně zalepit radiátor. A tak se vydáte do obchodu a hledáte vhodné lepidlo. Ale pokud máte trochu zkušeností s různými opravami a jste kutil, tak jistě víte, kolik různých typů lepidel se prodává a že každé z nich má jiný účel využití. Přitom radiátory jsou poměrně specifickou oblastí, protože mají velmi proměnlivou teplotu a proudí jimi horká voda. Tomu musíte tedy svůj výběr přizpůsobit.
Doporučuje se sáhnout po takzvaném opravném lepidle, které na sobě má obvykle i anglický nápis Repair. Je nutné, aby šlo o lepidlo, které je skutečně určené na kamna a topení a zaručeně tedy odolá změnám teplot (a lepidla určená na tyto typy oprav mají navíc jiné složení než ta ostatní a trochu vám budou připomínat tmel).
Co s trubkami?
Drobné trhlinky tedy jste schopni zalepit. A s trochou štěstí vaše oprava vydrží aspoň jednu topnou sezónu. Ale co když se stane, že se vám dírka objeví v trubce vedoucí k radiátoru? Jak naložit s ní? Také ji zalepit speciálním kamnářským lepidlem?
Zkusit to sice můžete, ale v tomto případě experti doporučují spíš koupit si speciální objímku, kterou na prasklé místo nasadíte a utáhnete tak pevně, aby se prasklina utěsnila. Jedinou nevýhodou tohoto postupu je, že objímku na trubku nenasadíte, pokud ji nejprve neodpojíte od systému, což je pro laika velmi složité. Proto se vyplatí spíš zavolat si na pomoc instalatéra a provizorně trubku utěsnit třeba kouskem hadice, který na ni navléknete.
Další alternativy
Dá se radiátor zalepit ještě jinými způsoby, pokud nemáte čas čekat na topenáře či instalatéra, potřebujete topit a speciální lepidlo třeba nemůžete nikde sehnat? Další často používanou alternativou je teflonová páska, kterou můžete na netěsnost či otvor nalepit či jí problémové místo omotat. Úplně stejně dokážou posloužit i odpadová vlákna z výroby lnu či konopí, tedy takzvaná koudel.
Foto: Pixabay