Důchody

Jak žádat o invalidní důchod

Invalidní důchod je v současné době jednou z nejfrekventovanějších sociálních dávek, které jsou vydávány státem. Není se čemu divit, nejrůznější nemoci a zdravotní indispozice si nevybírají. Spousta lidí tak disponuje sníženou pracovní schopností. Tu si mohou bez problémů kompenzovat za pomocí invalidního důchodu, o nějž si požádají. Je třeba ovšem konstatovat, že stát nepřiřkne tento typ sociální dávky úplně každému, a tak se musíte připravit i vy na skutečnost, že se vás invalidní důchod třeba vůbec týkat nebude. Velmi důležité je i vyplnění správné žádosti vhodným způsobem. Pokud nevíte, jak se vlastně o invalidní důchod žádá, jste na správné adrese. Rádi vám v tomto úkonu poskytneme relevantní informace.

Sepsání žádosti o invalidní důchod

Velmi důležité je poznamenat, že žádost o invalidní důchod si zájemci nesepisují sami. Učiní to za ně pracovník důchodového oddělení konkrétní pobočky správy sociálního zabezpečení. Jedná se o předem vyplněný formulář, do něhož tento státní zaměstnanec zanese pouze potřebná data. Budete-li hledat nějaký předem natištěný formulář od úřadu, který pouze vyplníte, nemáte šanci. Žádný takový neexistuje.

Co potřebujete k sepsání žádosti o invalidní důchod

Než se rozhodnete podat žádost o invalidní důchod na konkrétní pobočce správy sociálního zabezpečení, měli byste mít v pořádku všechny doklady. Optimální je zajít si na OSSZ a tam si zjistit, co všechno budete potřebovat k tomu, abyste mohli efektivně o invalidní důchod požádat. Konkrétní pracovník se podívá do agendy a následně zjistí, jaké doklady budou z vaší strany zapotřebí. Obecně je možno hovořit o následujících dokladech. V první řadě se jedná o občanský průkaz. Dále byste měli mít doklad o svém momentálním zaměstnání, případně o studiu. Jedná se tedy o potvrzení od zaměstnavatele anebo od určité vzdělávací instituce. Okresní správa sociálního zabezpečení bude s největší pravděpodobností vyžadovat také rodné listy vašich dětí. Důležitou roli budou hrát i potvrzení od úřadu práce týkající se vaší evidence. Evidenční list důchodového pojištění by měl poskytnout zaměstnavatel v případě, že je daný člověk momentálně v pracovním poměru. Jedná se o potvrzení zaměstnavatele ve smyslu § 83 zákona č. 582/1991 Sb.  V neposlední řadě nemůžeme opomenout ani uvedení čísla bankovního konta žadatele o invalidní důchod. V případě jeho odsouhlasení totiž finanční prostředky poputují na tento účet.

Jak získat vyšší stupeň invalidního důchodu

Mnozí lidé již pobírají invalidní důchod a chtěli by pouze zvýšit jeho stupeň v souvislosti se svým zhoršujícím se zdravotním stavem. K této žádosti většinou stačí předložit občanský průkaz. Musí být mimo jiné také prokázána snížená schopnost vykonávání konkrétních úkonů souvisejících s potenciální prací.

Štítky

One Comment

  1. Dobrý den,mám prosbu prodělala jsem moc zákroků,operací-trpím epilepsií,varixy na obou nohách-měla jsem na operaci,ale mám málo krvinek-hematokritu-pod levým kolenem mám cystu-bolesti hrozné.Mám chronickou hepatitidu C-při transfuzi krve-kontaminovaná jehla od zdravotníka.V roce 2007,mne na to přišli zdravotni v psychiatrické léčebně v Brně-otevřené oddělení,byla jse tam po úmrtí maminky na rakovinu tlustého střeva-doma v Brně-v náručí.Měla jsem 3 záchvaty epilepsie,to jsem byla po rakovině v prsu-mastektomie a celé lymfatické uzliny.Mezitím byl můj rozvod po 22 letech.Máme na to oba dva vinu,ale já byla furt nemocná.Byla jsem ve 3.stupni invalidity.V roce 2012 mne důchod vzali na 2.stupeň invalitidy.Beru plno léků,na Diabettes2.stupně,velmi špatný zrak,neslyším na pravé ucho-mám naslouchadlo,ale s brýlemi mne to padá.Mám těžkou inkontinenci,musí posoudit v Havlíčkově Brodě Mudr.Štěpánek-je to vynikající gynekolog.Zapoměla jsem ,že za rok 2006 mne vzali lékaři pravé prso-Na Žlutém kopci-stále chodím na kontroly.K neurologii,také v Brně.Jsem po hysterektomii,po několika gynekoligických zákrocích,hysterektomie,obě ovaria,laparaposkopické odstranění cyst.Měla jsem jich moc.Mám 2 dospělé,nemají na svou mámu čas.Jsem moc unavená,pracovala jsem ve zdravotnictví,ale nemohu se tam vrátit.Mám dost léků,nasnídám se,ale pak se mne udělá zle.Tolik mám vyšetření,ČSSZ-v Havlíčkově Brodě,mne nepozvali ke komisi,ale poslali vyrozumění,že jsem opět ve 2.stupni Invalidním důchodu.Splácím dluhy,žila jsem 1rok 11 měsíců s mužem,který byl na podpoře a já to nevěděla,pak jsem ho vyhodila ,v březnu zavraždil svou přítelkyni a doma ji týden nechal zabalenou doma v koberci.Pak se šel udat.Přišel pan kapitán z kriminálky v Brně..Jsem psychicky na dně o vše jsem přišla o byt o všchno.Denně je mne zle…….Kam se odvolat.Děkuji za odpověď.Monika

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close