Praktické

Jak vyrobit obálku

Nezáleží na tom, jestli plánujete shánět obálku kvůli poslání dopisu či pohledu, nebo do ní chcete vložit přání pro někoho k výročí, narození dítěte či jiné důležité životní události. Není vhodné tyto dokumenty předávat či posílat „jen tak“, ale je ideální vkládat je do obálky. Tu si samozřejmě můžete koupit v každém papírnictví, na pobočce České pošty či na jiných místech – a nebo si ji také můžete sami vlastnoručně vyrobit.

Složit obálku není nic těžkého a je to originální.

Je jasné, že většina z nás zvolí první variantu – obálku si jednoduše koupíme. Nestojí žádnou závratnou sumu, je to vlastně obyčejný kousek papíru s lepícím okrajem a nemá příliš smyslu zabývat se kdovíjak dlouho jejím vytvářením, což byste mohli navíc i zkazit. Ale pokud se rozhodnete přece jen do toho jít a zkusit to, výsledkem můžete být nadšeni. V obchodě můžete koupit totiž obvykle jen bílou obálku a ve standardních velikostech, zato doma si můžete vyrobit obálku jakékoliv velikosti či barvy, případně ji jakkoliv dozdobit.

Originalita zaujme

Pokud se rozhodnete pro výrobu vlastní obálky, vězte, že jí obdarovaného jistě zaujmete, protože něco podobného možná nikdy v životě nedostal. Přitom obálku nemusíte vyrobit jen obyčejně, tedy aby vypadala úplně stejně jako ta kupovaná, ale variant existuje více. Můžete vytvořit například skládanou obálku, lepenou obálku či obálku ve stylu origami. Záleží jen na vás, jaké výtvarné a tvořící potřeby máte k dispozici, jak moc času na to máte a jak moc věříte v šikovnost svých rukou. Ať už zvolíte jakoukoliv obálku, jistě vás to bude bavit a možná budete obálky vyrábět i příště. A co víc, můžete do toho zapojit i děti, které to bude určitě nadmíru bavit a budou na svůj výsledek při předávání hrdé.

Skládaná obálka

Nejjednodušší je skládaná obálka, ke které vám stačí obyčejný papír velikosti A4. Použít můžete i barevný papír, případně list větší velikosti (stačí, aby měl obdélníkový tvar). V první řadě papír přehněte napůl a pak ještě napůl. Až ho opět rozložíte, budete mít jasnými liniemi určené čtyři čtvrtiny. Pak vezměte nůžky a papír podél jednoho z vybraných přehybů rozstříhněte napůl. Následně oba papíry podél zbylé linie přeložte napůl. Odstřihněte si kousek lepící pásky (barva záleží opět na vašem výběru, případně může být průhledná) a slepte jí oba protilehlé otevřené konce, aby vznikla kapsa s jedním otvorem. Právě jím dovnitř vložte zamýšlený obsah obálky, volný okraj mírně přehněte a přelepte ho opět lepící páskou, aby obsah nemohl vypadnout. A máte hotovo, respektive máte hned dvě obálky. Dozdobení je na vás, fantazii se meze nekladou.

Lepená obálka

Tento typ obálky působí profesionálněji. Opět můžete použít jakýkoliv papír obdélníkového tvaru, přičemž ho před sebe položte tak, aby byl na šířku. Přeložte papír napůl (odshora dolů), pak ho rozložte, otočte na výšku a pravý horní roh a poté i levý horní roh ohněte tak, aby přiléhal k čáře ohybu (výsledek bude připomínat začátek skládání vlaštovky). Papír otočte opět na šířku a horní a pak i spodní okraj ohněte tak, že přehyb bude mít šířku cca. 2 centimetry. Následně vezměte protilehlou stranu od trojúhelníku a ohněte ji směrem k němu a až k jeho přeponě. Obsah vsuňte dovnitř a nakonec přehněte trojúhelník na zbytek papíru. Pak použijte lepící pásku a okraje slepte tak, aby držely a nevypadl ani obsah.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close