Doklady

Jak vyplnit rybářskou povolenku

Chodit na ryby je úžasný relax a mnoho rybářů to dělá nejen kvůli úlovku, ale kvůli tomu neskutečnému klidu a pohodě u vody. Ale ať už je váš důvod pro rybaření jakýkoliv, je jasné, že nemůžete začít lovit jen tak z rozmaru – musíte k tomu splnit celou řadu formalit a mít i příslušné dokumenty povolují vám rybaření. Mezi základní patří takzvaná povolenka a rybářský lístek. Jenže zejména začátečníci s nimi leckdy trochu bojují a nevědí, kde, jak a co mají vyplňovat.

Není to jen relax, rybář má i své povinnosti.

Ještě než se stanete profesionálním rybářem (a nebudete tedy pytlákem, který chodí na ryby tajně, bez povolení a krčí se v rákosí, aby ho náhodou nechytil porybný), musíte absolvovat cestu na obecní úřad, pod který dle svého trvalého bydliště spadáte. Tam najdete příslušný odbor, vyplníte formuláře a zažádáte si tak o rybářský lístek. K jeho získání byste ovšem měli mít i nějaké prokazatelné znalosti z oboru rybářství, které byste měli mít potvrzeny už předtím složenou zkouškou. A když je vše úspěšně vyplněno a zažádáno, tak vbrzku obdržíte svůj vlastní rybářský lístek a můžete lovit, kde se vám zachce (tedy pokud na to máte povolení). Jenže to není všechno, protože doklady s sebou musíte nosit na každý lov ryb (i kdyby šlo jen o vesnický rybníček) a pečlivě si svou docházku i úlovky zaznamenávat. To se nedělá jen pro vaše potěšení či případnou kontrolu od porybného, ale vše musíte na konci roku odevzdat příslušné instituci, která vám vydá povolenku pro další rok a má tak jasný přehled ne o vaší docházce k vodě (ta není až tak podstatná), ale zejména o úlovcích.

Rybářská povolenka

Každý rybář musí mít svou povolenku a tu pečilivě vyplňovat. Jsou v ní různé kolonky a u nich nadepsáno, co do které patří, takže byste se teoreticky neměli splést. Přesto si to tu krátce shrneme.
V povolence je třeba nejprve nalistovat Oddíl II, kde se zapisuje evidence docházky a úlovků. Do tabulky začnete vypisovat od prvního řádku – vždy platí, že co řádek, to jedna návštěva vody. Respektive pokud něco chytíte a je ryb více, tak na každý řádek vypíšete jednu z nich, aby vše bylo přehledné. Do první kolonky patří datum návštěvy vody, hned vedle je nutné napsat číslo revíru. To je šestimístné a buď ho najdete na tabulce u vody, kde je povolen rybolov, případně si ho vyhledáte již předem ve své brožurce či na internetu.
Pakliže se vám podaří nějaký úlovek, je nutné zapsat si ho – tedy do vedlejšího políčka zapíšete druh ryby (a předpokládá se, že jako rybář se v nich perfektně vyznáte), pak jeho váhu v kilogramech a délku v centimetrech. Pakliže s sebou nemáte váhu, odhadněte ji či ji dopište až doma po zvážení, ale metr byste s sebou každopádně měli mít. Pakliže je úlovků více, tak na další řádek zapište totožné datum i revír a vedle další rybu. Pokud naopak daný den nechytíte nic, tyto kolonky proškrtněte.
Na konci roku či platnosti je ještě nutné provést takzvanou sumarizaci, kdy na zadní straně vyplníte součty, kolik jste toho za dobu platnosti kde chytili. Pokud nic, opět proškrtnete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close