Praktické

Jak vyplnit dodejku

Posílání dopisů je sice už trochu retro, ale přesto se každý z nás občas dostane do situace, kdy dopis posílá, případně přebírá. Pokud je to obyčejný dopis, není co řešit. Ale v případě, že se jedná o úřední psaní, číhá na vás mnoho záludností. Jednou z nich je i dodejka, kterou si ovšem mnoho lidí plete s doručenkou. O co tedy jde a jak se v tom vyznat?

Odeslání dopisu může být pěkný oříšek.

Když se jedná o úřední dopis, váže se k jeho odesílání i předávání adresátovi mnoho různých úkonů. Je to o to složitější, pokud je dopis takzvaně s pruhem, případně v obálce, ze které lze část odtrhávat. To, co z ní můžete odtrhnout, je právě ona dodejka. Ta ovšem není určena příjemci dopisu, ale odesilateli, kterému ji pracovník pošty po odevzdání dopisu zase odešle zpátky. Odesilatel tak má jistotu, že dopis dorazil na správnou adresu a nikde se cestou neztratil. Ale pozor, není to potvrzení o tom, že byl dopis skutečně doručen až do vlastních do rukou adresáta (k tomu totiž slouží takzvaná doručenka).

Dodejka

Jak už jsme uvedli, dodejka je jakýsi lísteček připevněný na obálce, který lze jednoduše vytrhnout. Pokud chcete dodejku použít, tedy jako odesilatel chcete, aby se vám časem vrátila jako potvrzení úspěšného odeslání, měli byste ji také předem vyplnit. Poštovní pracovník to za vás neudělá (a nebo ano, ale neochotně). Není to nic složitého, protože jde o malý lístek s pár řádky, kde máte přesně uvedeno, kam co napsat. Důležité je zejména jméno a příjmení adresáta a také jeho adresa. Do políčka nad tím je nutné vyplnit informace o vás jako odesilateli – opět jde o jméno, příjmení a adresu (pošta totiž musí vědět, kam dodejku posléze odeslat). Zbylá políčka už nevyplňujete, dovyplní je pracovník pošty při předání, případně tam dodá podpis i sám adresát.
Podstatné je, že pokud se vám vrátí vaše dodejka, může to znamenat, že dopis se nachází někde v okolí vašeho adresáta – tedy že je například uložen na pobočce místní pošty, kde čeká na jeho převzetí, případně mu byl vložen do poštovní schránky. Adresát ho tedy nutně nemusí převzít osobně – pokud si to nepojistíte zasláním dopisu v obálce s příslušným pruhem a doručenkou.

Doručenka

Pro ujasnění pojmů si krátce osvětleme i to, co je to ona doručenka. Pokud se na ni podíváte, připomíná právě dodejku. V horní části je políčko pro vyplnění údajů o odesilateli, pod tím údaje o adresátovi. Mezi nimi se skví nápis Doručenka a také je zde zaškrtávací políčko s textem „Nevracet, vložit do schránky, uložit jen na 10 dní“. Levou stranu doručenky už nevyplňuje odesilatel, ale pracovník pošty, a to až ve chvíli, kdy dopis předá adresátovi či ho vloží do jeho schránky – všechny údaje o předání musí vypsat a stvrdit to svým podpisem a razítkem. Na doručence je navíc i osobní podpis adresáta, který tak potvrzuje přímé přijetí (pokud ovšem nezaškrtnete ono políčko, že dopis stačí vhodit do schránky).

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close