Auto

Jak vyčistit katalyzátor

Vlastnit auto neznamená jen se pohodlně vozit, kam se vám zrovna zachce. Pojí se s tím spousta povinností a starostí, a to zejména s údržbou vozidla. Bez drobných výměn a oprav se totiž neobejde žádné auto, zvlášť pokud jezdíte často a daleko. Podívejme se dnes proto na to, jak vyčistit katalyzátor a jak zjistíte, že vás zlobí zrovna on.

Nejtěžší je poznat, co zapřičiňuje vaše potíže.

Pro laika to může být problém, proto může vyhledat odborníky, kteří mu katalyzátor vyčistí, případně vymění poškozený za nový. Můžete ale sebrat odvahu a zkusit si ho vyčistit sami. Teprve když se vám to nepovede, požádejte někoho o pomoc. My vám ale poradíme taksnadný postup, že to snad zvládnete i vy.

Co dělá katalyzátor?

Nejprve si ujasněme, jak poznáte, že máte problém právě s katalyzátorem. Protože pod kapotou vozidla se toho ukývá hodně a spousta věcí vám může začít dělat problémy. Nemusejí přitom být nutně porouchané, stačí, když jsou zanesené a znečištěné. Jako právě katalyzátor.
Pakliže je katalyzátor znečištěný, nemůže pracovat správně. Jak to i jako úplný neznalec poznáte? Většinou tak, že se vám nečekaně zvýší spotřeba paliva, ale motor přitom začíná ztrácet výkon. Takže auto „žere“, ale nejede. To, co zjistí odborníci a co je další známkou chyby katalyzátoru, jsou zvýšené emise, které ničí životní prostředí. Ale pozor, podobně se mohou projevovat i potíže s lambda sondou, takže raději překontrolujte oboje.

Jak na vyčištění

Katalyzátor si nejprve pečlivě prohlédněte, abyste odhalili případné mechanické poškození. Pakliže se vám zdá v pořádku, podívejte se na něj detailněji. Připadá vám špinavý? Tak ho zkuste vyčistit a pak se autem opět projet – možná zjistíte, že najednou jezdí zase jako nové.
Nemusíte se bát, že vás čeká nějaké drhnutí a prošťouchávání kdovíjakých systémů. Prodávají se čističe katalyzátorů i lambda sond. Nejtěžší na celém tom procesu většinou bývá demontování katalyzátorů z automobilu – protože jinak ho zkrátka nevyčistíte. Pokud se vám to podaří, můžete ho zkusit „prostříkat“ speciální pěnou, která by ho měla vyčistit. Pokud to nepomůže a nečistoty jsou tam stále, zkuste si koupit koncentrovaný hydroxid sodný a do něj katalyzátor zhruba na hodinu ponořit a pak ho pořádně vypláchnout čistou vodou. Poté ho namontujte zpět a vyzkoušejte.

Někdy je to marné

Možná už jste vyzkoušeli všechny možné tipy a katalyzátor pořád nefunguje, jak má. Může to být tím, že jeho vnitřek je poškozený, takže ani sebelepší čištění vám nemůže pomoci. Může to ale být i tím, že je znečištěný příliš a vy zkoušíte špatné postupy, takže ideálním posledním řešením je svěřit ho profesionálům. Tam bude výsledek stoprocentní, ale bohužel počítejte s tím, že to nebude zadarmo. A co hůř, není to natrvalo, protože pokud jezdíte často, ale přitom na krátké vzdálenosti, takže často startujete a zastavujete, katalyzátor to odnáší nejvíc.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close