Auto

Jak vyčistit EGR ventil

Žádný motorista není rád, když se mu na autě něco porouchá, něco začne klapat či dokonce neprojde technickou kontrolou. Když neví, co s autem je, musí ho chtě nechtě dát do servisu. Pokud tuší, může ho zkusit sám rozebrat a opravit – a jedním z největších strašáků je takzvaný EGR ventil.

Vyznat se v útrobách aut není nic snadného.

Nejprve si krátce osvětleme, co to EGR ventil je a k čemu slouží. EGR je zkratka pro sousloví Exhaust Gas Recirculation, neboli recirkulaci výfukových plynů. Tento ventil je v autě k tomu, aby zachytával část výfukových plynů, které následně vrací do sacího potrubí namísto části nasávaného vzduchu. K čemu je to dobré? V první řadě se díky tomu snižuje teplota hoření, což nemá za cíl nic jiného než snížit množství emisí, které z výfuků aut unikají do ovzduší.
Takže tento ventil je už součástí téměř každého (novějšího) vozu, protože zajišťuje jeho ekologičtější provoz. Jenže problém je, že díky jeho funkci se snadno špiní, ucpává a po nějakém čase přirozeně začíná zlobit. Když není vyčištěn, porouchá se úplně a majiteli vozu mnohdy nezbývá nic jiného než ho vyměnit za nový. Což rozhodně není nikterak levná záležitost.

Jak poznat poruchu

Pokud nechcete nechat filtr běžet „nadoraz“ a pak ho jednoduše nechat vyměnit za nový (což může dle typu vozu stát klidně i 14 000 korun či více), je vhodné ho čas od času čistit. Můžete to brát jako prevenci, ale je to celkem náročné, takže se většinou čistí až ve chvíli, kdy začne zlobit. Jak poznáte, že je něco v nepořádku právě s EGR ventilem? Celkem snadno – začne špatně fungovat škrticí klapka, volnoběh je podivně nepravidelný, motor může při nízkých otáčkách lehce škubat či se klepat, někdy se mu nechce nastartovat.

Jak a čím vyčistit

Existují různé způsoby čištění EGR ventilu. Podstatné je, jestli chcete ventil z auta ručně vymontovat a pak ho vyčistit (což je pracné a zabere to nějaký čas), nebo zkusíte jednodušší cestu bez nutnosti demontování. V tom případě existují různé chemické přípravky, které by měly splnit svůj účel a EGR ventil by měly vyčistit. Pokud věříte spíš ručnímu čištění s demontáží, můžete si zakoupit v prodejně s autodíly vhodná čistidla.
Prodává se například přípravek na dekarbonizaci a zároveň jde o aditivum (cena okolo 550 korun), čistič turba a EGR ventilů ve spreji (okolo 150 korun), čistič sání, klapek a EGR (okolo 120 korun), čistič EGR ventilů a škrtících klapek (okolo 140 korun) a tak dále.

Odstranění

Další možností je trvalé odstranění EGR ventilu. To samozřejmě udělat můžete, auto to nejpíš zvládne i bez něho. Ale uvědomte si, že to není nejlepší cesta, protože automobil rázem produkuje mnohem více emisí, takže více znečišťuje vzduch. A pokud pojedete na STK, zcela určitě neprojdete. Takže lepší je pokusit se ho vyčistit nebo opravit a nevzdávat to.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close