Jak utěsnit kouřovod
Jakmile se vám kouř dostane tam, kam nemá, je to nejen nepříjemné, ale i nebezpečné. Proto byste vždy měli dbát na to, aby komín i všechny jeho součásti byly dobře utěsněné. Jak utěsnit kouřovod a zajistit si, že topení bude už jen radost?
Co je to kouřovod? Možná si myslíte, že kouřovod je komín, ale to je laický pohled. Kouřovod je speciální trubka sloužící k odvodu kouře z kamen nebo kotle do komína. Kouřovod může mít různý průměr i délku, ale vždy platí, že se napojuje přímo na vývod z kamen nebo z kotle. V některých případech se do kouřovodu instaluje i klapka, která dříve byla jeho nedílnou součástí, ale dnes už leckteré kotle klapku ani nevyužívají – její instalace závisí především na tom, jaká je takzvaná účinná délka vašeho komínu (pokud je větší než 10 metrů, klapku do kouřovodu určitě raději dejte).
Připojení kouřovodu
Připojit kouřovod se může zdát jako hračka. Prostě jeden konec trubky nasunete na konec jiné trubky. Jenže tím byste si nezajistili těsnost spojů a velká část kouře by začala unikat do místnosti. Což určitě nechcete. Takže správná instalace a utěsnění kouřovodu jsou naprostým základem úspěšného topení.
Typické je, že vezmete širší stranu kouřovodu a tu napojíte na přírubu kamen či kotle. Další díly napojujete obdobným způsobem, až dojdete k sopouchu komína (což je místo, kde komín v dané místnosti začíná). Leckdo ale kouřovod napojuje opačně – užší stranou na přírubu komína. Což je nejen praktičtější, ale podle norem i správnější.
Jak utěsnit kouřovod?
Správné napojení kouřovodu je základ. Ale jak utěsnit kouřovod? K tomu si na pomoc musíte vzít speciální těsnící materiál. Použít se dá například sklotextilní šňůra, kterou zakoupíte nejen v různých tloušťkách, ale také jakožto plochou nebo hranatou. Tato sklotextilní šňůra může být i samolepicí, což je pro utěsnění kouřovodu praktičtější. Pak už jen spoje kouřovodu utěsníte, respektive omotáte, aby v nich už nebyly žádné otvory a dobře na sebe navazovaly.
Kamnářský tmel
Leckdo pro utěsnění kouřovodu používá i kamnářský tmel. Pracuje se s ním o něco hůř než se sklotextilní šňůrou, plus to chce více zručnosti a trpělivosti. Všechny spáry jím ale můžete dobře utěsnit. Bohužel, není to trvalé řešení, protože se velmi často stává, že tmel začne časem vypadávat a musíte ho obnovit.
Izolační rohože
Poměrně novou těsnící metodou jsou speciální izolační rohože, které se vyrábějí právě pro utěsňování komínů. Jak s nimi utěsnit kouřovod? Zaprvé si musíte koupit správný typ, protože jde o materiál, který se používá i ve stavebnictví a ne každá izolační rohož se hodí k utěsnění kouřovodu. Při koupi se tedy připravte na to, že budete muset znát nejen výšku komína, ale budete dotázáni například i na teplotu spalin nebo takzvaný hmotnostní tok spalin. Pak už utěsnění kouřovodu provedete podobně jako s použitím sklotextilních šňůr.
Pomoc odborníka
Možná se snažíte utěsnit kouřovod, ale pořád vám to nejde a kouř pořád uniká do místnosti. Kde děláte chybu? Nejlépe vám na to odpoví profesionál – protože faktem je, že utěsnění kouřovodu zpravidla provádí kominík nebo někdo, kdo s tím už má zkušenosti. Proto se nestyďte nějakého takového profíka si na utěsnění kouřovodu pozvat. Rozhodně se vám nevysměje. A výhodné je to i v tom, že na komín pak potřebujete mít platnou revizní zprávu – a vaše neodborná práce může způsobit, že vám ji revizní technik odmítne dát kvůli závažným chybám. Přitom v případě požáru je revizní zpráva tím nejdůležitějším dokumentem, který po vás bude vaše pojišťovna vyžadovat. A nemá smysl riskovat a podceňovat oheň.
Foto: Pixabay