Jak šetřit peníze

Jak ušetřit v domácnosti?

Někdy je finanční situace v rodinách neveselá. Ne tak, aby bylo nutné brát si půjčku, ale na několik měsíců utáhnout opasek. Nebo máte pocit, že utratíte strašně moc – za jídlo, kulturu, nebo vlastně ani nevíte za co? Vyděláváte slušně, ale nic neušetříte? Pak zkuste finance hlídat a najděte možnosti, jak ušetřit v domácnosti. Přinášíme vám pár tipů, jak na to.

Veďte si účetnictví

Abyste mohli začít šetřit, musíte nejprve znát vaše skutečné měsíční příjmy a výdaje. Proto je velmi vhodné dělat si domácí účetnictví. Tedy zapisovat si poctivě každý výdaj a každý příjem. Pak budete vědět, kde lze utáhnout opasek a kde naopak brát nemůžete. Stačí excelovská tabulka, nebo vytištěné dva papíry – příjmy, výdaje a nic nezatajovat.

Pro někoho to může být příliš náročné, zapisovat i položky jako je víkendová zmrzlina nebo noviny ve stánku. Ale zkuste to. Výsledná částka v nákladech vás možná překvapí. Stejně jako mě, když jsem před půlrokem poprvé tu obrovskou utracenou sumu viděla.

Krátkodobá úspora – zrušit vše nepotřebné

Pokud se potřebujete jen rychle dostat z ne zrovna veselé finanční situace, a víte, že vám stačí tři měsíce šetření, pak v první řadě pozastavte všechny platby, které nejsou nezbytně nutné. Odložte spoření, snižte paušál na mobilu, vynechte fitko a běžte si zaběhat ven, vařte doma a nechoďte do restaurací, jezděte méně autem a více MHD či na kole…

Pozastavit se dají i příspěvky na penzijní připojištění, však je zase za pár měsíců obnovíte. Uděláte si rychlou rezervu a budete víc v klidu. Kde ale nešetřit? Na potravinách. Kupujte sezónní zeleninu, odpusťte si třeba maso, nakupujte v akcích, ale dbejte na kvalitu.

Dlouhodobá úspora

Jestliže vás ale trápí spíš celkové náklady dlouhodobějšího charakteru, dá se s tím lépe pracovat. Nelíbí se vám výše vyúčtování za vodu a topení? Nebo máte pocit, že utrácíte moc za jídlo, přitom ho vyhazujete? Nežijete sice z ruky do pusy, ale taky nic neušetříte? Pojďte si nastavit nějaká pravidla.

Zvyšte měsíční zálohy na energie

Sice se vám měsíční výdaje zvýší, ale až vám dorazí vyúčtování, nebudete muset doplácet velkou sumu najednou. A co víc, třeba nebudete doplácet nic, naopak vám bude vrácen přeplatek.

Nakupujte na týden

Naše výdaje za potraviny byly obrovské. Hlavně proto, že se do obchodu chodilo prakticky každý den, a koupilo se i to, co nebylo vůbec třeba. Začali jsme tedy jezdit na velký nákup o víkendu nebo koncem týdne. Udělala jsem týdenní jídelníček a nakupovalo se dle něj. Maso do mrazáku, jogurty apod týden vydrží. V průběhu týdne jsem pak chodila dokupovat jen pečivo, šunku, ovoce a zeleninu.  A osvědčilo se to.

Vyměňte žárovky za LEDky

Všude to sice nejde, ale úspora je pořádná. Navíc LED diody svítí krásně, jasně a přitom spotřebují i 10x méně energie.

Neplýtvejte s vodou

Pokud nemáte myčku, myjte nádobí ve dřezu, nikoli pod tekoucí vodou. Večer dejte přednost sprchování než plně napuštěné vaně. Pračku zapínejte ve chvíli, kdy máte dostatek prádla, ať nejede zbytečně naprázdno.

Neplaťte kartou

Na nákupy choďte s hotovostí v peněžence. Tak budete mít dokonalý přehled o tom, kolik jste utratili a kolik ještě můžete. Při platbách kartou se spousta malých výdajů ztrácí a vy jen na konci měsíce koukáte, kam že se peníze poděly.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button