Jak sundat těsný prstýnek
Když si kupujete prstýnek, velmi pečlivě vybíráte, zkoušíte, přemýšlíte. Pokud dokonale nesedí, tak zlatník je schopný upravit vám ho namíru, případně vám podle vašich představ ze zlata (či stříbra nebo jiného cenného kovu) vyrobí jedinečný prsten, který vám dokonale padne. Jenže jak jde čas, naše tělo se mění – ale prsten zůstává stále stejný. Proto je možné, že jednou zjistíte, že ten dokonale padnoucí prsten ze svého prstu nemůžete sundat. Co s tím?
To, proč se vám prstýnek najednou začne zdát těsným, má mnoho rozličných důvodů. Ale jeden převažuje – je jím růst tělesné váhy, který se pojí nejen s přibíráním v oblasti stehen, boků či břicha, ale tloustnou vám samozřejmě i prsty. Takže prstýnek vás může začít tlačit a máte nepříjemný pocit, že vám svírá prst. Pak přestává být radost ho nosit. Ale pokud s tím něco včas neuděláte (a nesundáte ho či nezhubnete), dostanete se do stadia, kdy zjistíte, že prsten nedokážete z prstu sundat. Ovšem v takovém stavu je vhodné ne ho tam nechat donekonečna, ale pokusit se ho sundat co nejdřív, aby nedělal nějekou neplechu a neublížil vám.
Zkuste mýdlo
První pomocí může být obyčejné mýdlo. Pokud prsten není tolik těsný, že už skoro zarůstá do kůže, můžete vzít obyčejné pevné mýdlo (ale poslouží i tekuté), pořádně na něm ve vodě udělat mydliny a mydlit si prst v okolí prstenu. Pak se s prstenem pokoušejte pohybovat, aby se mýdlo dostalo i pod něj, načež prsten začne prokluzovat a jste schopni ho z prstu stáhnout – někdy snadněji, někdy za použití většího úsilí. Ale je dole, což je výhra.
Namažte prst
Můžete namítat, že mýdlo není to jediné, co přinutí prsten sklouznout z prstu. A máte samozřejmě pravdu. K tomuto účelu můžete používat v podstatě cokoliv, co váš prst učiní kluzkým a prstenu umožní otáčet se, pohybovat a nakonec ho dokážete stáhnout.
Co tedy máte jistě ve své domácnosti a co lze k mazání prstu využít? Můžete vzít vazelínu, krém na ruce, kondicionér na vlasy či šampon. Případně sáhněte do lednice ši spíže a zkuste olej, máslo, sádlo či arašídové máslo. Co už doma možná nemáte, ale co funguje, je také parafín nebo antibiotická mast.
Chlazení
Možná se nechcete mastit, možná nemáte nic zrovna po ruce, možná to nepomáhá. Proto jsou tu další možnosti, jak přinutit prsten opustit váš prst. Zkuste prst hodně zchladit. Buď ho namočte do hodně studené vody a nechte ho v ní pár minut máčet, nebo použijte méně příjemnou alternativu jako sníh či led. Prst se trochu stáhne, takže prstýnek by měl rázem být volnější a jít lépe dolů.
Zvedněte ruku
Ne úplně příjemnou, ale účinnou možností je, pokud ruku s prstýnkem zvednete nad hlavu a vydržíte takto několik minut. Prst se opět o něco stáhne a prstýnek se uvolní. Ale leckomu tato poloha nemusí být příjemná a ruka ho může začít bolet.
Zubní nit
Velmi zajímavou vychytávkou je sundávání těsného prstýnku pomocí zubní niti, kterou si kolem daného prstu a kolem prstýnku omotáte až ke středovému koubu, přičemž volný konec niti prostrčíte pod prstýnkem (a teprve pak začnete omotávat prst). Když je to hotové, z opačné strany můžete nit zkusit začít odmotávat, což by mělo zapřičinit i pohyb prstýnku.
Pomoc kleštěmi
Je možné, že jste vyzkoušeli už snad úplně všechno, ale prstýnek se ani nehne. Je do vašeho prstu už tak „zahryznutý“ že je skoro jeho nedílnou součástí. Ale nepříjemně tlačí a vadí vám. Nic naplat, budete se muset odhodlat k velmi radikálnímu kroku – přeštípnout ho. Vezměte si vhodné kleště a buďte velmi opatrní. O pomoc můžete požádat i lékaře, případně zlatníka. Oba by vám mohli pomoci a druhý jmenovaný je posléze schopen i zachránit váš zničený prsten a díky přitavení dalšího kousku totožného kovu ho i zvětšit na požadovanou velikost.
Foto: Pixabay