Hypotéka

Jak spočítat metry čtvereční

Výpočet metrů čtverečních, to je poměrně jednoduchá úloha, která se vyučuje už na základní škole. Zkrátka jde o vypočtení obsahu určitého geometrického útvaru a nejčastěji se výpočet provádí jako délka jedné strany krát délka vedlejší, druhé strany (například u čtverce či obdélníku). Jenže v praxi to může být o dost složitějí, protože vaše plochy (například podlaha bytu či domu) nemusejí být pravidelného tvaru a mohou mít různá zakřivení.

Teorie je snadná, ale v praxi může být výpočet plochy složitější.

Výpočet plochy běžných geometrických útvarů by mělo zvládnou každé dítě, které vychází základní školu. Dospělí si často musejí tyto znalosti lehce osvěžit, aby se na ně rozpomněli, ale v teoretické rovině by to pro ně neměl být žádný problém. V praxi je to ovšem obvykle náročnější, protože málokdy chceme zjistit plochu obyčejného čtverce. Když máme nemovitost, je interiér rozdělen do jednotlivých místností, jedna má tvar obdélníku, další čtverce, z další je kousek „odkrojený“, a tak má nepravidelný mnohoúhelníkový tvar, jinde je výrazně křivá zeď, takže vypočítání například podlahové plochy se stává značným problémem. Jenže pokud kupujete například novou podlahovou krytinu, bylo by vhodné vědět, kolik jí koupit, ať vám pak kus nechybí či zbytečně nepřebývá. A nebo je to vhodné i ve chvíli, kdy kupujete nemovitost a chcete si vlastním výpočtem ověřit uváděnou plochu v metrech čtverečních (protože za každý metr čtvereční platíte, a to ne zrovna málo). Jak tedy nejlépe na to?

Rodělte si místnosti

Místnosti mívají různé výklenky a ne všechny mají stejný tvar, proto musíte počítat každou zvlášť. Vezměte si dostatečně dlouhý metr, ideálně navinovací, a změřte si délku každé stěny. Pokud zjistíte, že jsou všechny stejně dlouhé, vynásobte společně dvě z nich. Pakliže jsou dvě a dvě stejně dlouhé, tak vynásobte delší stěnu tou kratší. Pokud jsou rozměry zcela odlišné, musíte si místnost pomyslně rozdělit – a to musíte udělat i v případě, že v ní máte různý výklenky. V mysli si pokoj rozdělte na vhodné čtverce či obdélníky, případně i trojúhelníky, a pak je změřte a vypočítejte obsah každého tvaru zvlášť, načež všechny sečtěte. Nakonec dojdete k podlahové ploše každé z místností.

Převod jednotek

Co může být dalším úskalím výpočtu metrů čtverečních? Právě ty metry čtvereční. Pokud totiž měříte stěny, nejspíš vám nevyjdou jejich délky v celých metrech. Proto si musíte už při počítání dát pozor, v jakých jednotkách vlastně počítáte – můžete násobit buď centrimetry krát centimetry, nebo si je rovnou převést na metry (naměřené vzdálenosti tedy nejprve vydělte číslicí 100) a násobte metry krát metry. Nikdy jednotky nemíchejte dohromady, výsledné číslo by bylo nesmyslné. A pokud chcete skutečně získat rozměry v metrech čtverečních, je vhodné si jednotky na metry převést ještě před samotným výpočtem. Pokud na to zapomenete, nemusíte všechno začínat znovu, stačí zkrátka výsledné číslo (pokud jste počítali například s centimetry) vydělit číslicí 10 000.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close