Jak se zapaluje adventní věnec
Advent je za dveřmi, obchody jsou plné mikulášských sladkostí a také vánočních dekorací. Řada lidí už začíná mít vánoční náladu, pomalu začínají shánět dárky a přemýšlí o adventním věnci. Někdo si ho kupuje, jiný ho vyrábí. Ale málokdo ví, jak se zapaluje adventní věnec.
Mohlo by se zdát, že zapálení adventního věnce, tedy svíček na něm, není žádná věda. Snad každý zná tu dávnou tradici, že na každou adventní neděli se zapaluje jedna ze svíček. První neděli tedy hoří jen jedna, druhou už dvě, třetí hoří tři a čtvrtou všechny čtyři. Nedělá se to tak, že každý týden zapálíme vždy pouze jednu. A když hoří všechny čtyři, už jsme nadšení, že Vánoce jsou skoro tady. Ale zapalování adventního věnce má i jiná pravidla.
Správný směr je zásadní
Když řešíme, jak se zapaluje adventní věnec, tak je to zejména proto, že je potřeba dodržet správný směr zapalování svíček. Jelikož jsou umístěny do kruhu (nebo spíš do čtverce), tak si na začátek musíte vybrat jednu z nich. A je jedno, u které začnete. Někdy mají svíčky i čísla, tak je to o to jednodušší. Ale u druhé svíčky už byste měli zapřemýšlet. Není totiž jedno, jestli zapálíte tu nalevo nebo napravo od první.
Adventní tradice velí zapalovat svíčky na adventním věnci proti směru hodinových ručiček. Což je poměrně snadné poznat, protože věnec je kulatý a můžete si ho jednoduše představit jako hodiny. Neboli zapaluje se směrem doleva, a vždy by k té původně zapálené měla přibýt jedna svíčka.
Barva svíček
S tím, jak se zapaluje adventní věnec, souvisí i barva svíček. Jistě jste si už všimli, že na adventním věnci nebývají jen obyčejné čajové svíčky. Vypadají na první pohled slavnostně a „vánočně“. Takže i pokud se dáte do tvorby adventního věnce sami, tak při výběru svíček byste měli sahat po těch elegantnějších. Typicky mají červenou barvu, ale mohou být také fialové, růžové nebo bílé. Není vhodné barvy kombinovat, protože to většinou vypadá přeplácaně. Ideální je také ladit barevné dekorace na věnci podle barvy svíček, aby věnec vypadal hezky a upraveně.
Jak dlouho nechat věnec hořet
U zapalování adventního věnce spousta lidí neřeší to, jakou svíčku zapálit a kdy, ale spíš to, jak to provést bezpečně. Velkou nevýhodou této vánoční dekorace je totiž fakt, že je velmi hořlavá. A adventní věnec z jehličí položený na dřevěném stole je prvním krokem k požáru. I proto se mnoho lidí rozhodne adventní věnec raději vůbec nezapalovat. Mají ho jako krásnou dekoraci a s příchodem Vánoc svíčky zase uklidí a schovají si je na příští rok. Druhou variantou je symbolicky je zapálit, ale nechat hořet jen pár vteřin.
Pokud se rozhodnete nechat je hořet déle, měli byste mít jistotu, že to neskončí tragicky. Ujistěte se, že dobře drží a nemohou se samovolně převrátit. Dále zkontrolujte, že k plameni nemůže dosáhnout žádné jehličí, větvička, dekorace ani nic jiného hořlavého. Pod samotný věnec pak položte něco nehořlavého, co by v případě vzplanutí věnce zabránilo požáru. A hlavně – mějte ho pořád na očích, neopouštějte místnost a rozhodně se vyvarujte usnutí.
Vznik tradice adventních věnců
Na závěr si připomeňme, kde se vlastně vzala tradice adventních věnců a zapalování svíček. Sice máme za to, že jde o čistě křesťanskou tradici, ale není tomu tak. Její původ je židovský. Židé dodržují svátek zvaný Chanuka, kterému se také říká svátek světel. S ním se pojí známý svícen, na který se umisťuje osm svíček. Tím se zřejmě křesťané inspirovali, ale zredukovali počet svíček na polovinu a namísto svícnu si zvolili věnec. Ale tato verze není prokázaná, jde spíš o legendu.
Každopádně první adventní věnce se začaly objevovat až v 19. století. Traduje se, že poprvé ho vytvořil kněz a učitel Johann Heinrich Wichern, který jím chtěl potěšit své žáky. Ale nebyl to adventní věnec, jak ho známe dnes. Tento jeho prapředek byl pouhým kolem s 23 svíčkami, přičemž každý den učitel zapálil jednu – a to až do příchodu Štědrého dne.
Foto: Pixabay