Jak se stát veterinářem
Milujete už odmala zvířátka? Toužíte pečovat o ně, chránit je, pomáhat těm poraněným nebo nemocným? Pak je možná vaším snem stát se veterinářem. Ale to není až tak snadné, jak si možná představujete. Musíte k tomu totiž vystudovat vysokou školu.
Veterinární lékař je lékař, i když ne pro lidi, nýbrž pro zvířata. Takže je očekávatelné, že když běžný lékař musí mít vystudovanou vysokou školu, tak i veterinární lékař bude muset projít podobným procesem, akorát zaměřeným na zvířata. Tedy bude muset na vysokou školu.
Abyste se tedy stali veterinářem, nestačí vám k tomu jen láska ke zvířatům a velké nadšení – musíte mít i studijní předpoklady, vysokou inteligenci a silnou motivaci. Protože studium veteriny není snadné a v mnoha ohledech je svou náročností podobné studiu klasické medicíny.
VŠ v Brně
Budoucí veterináři musejí zamířit do Brna. Jiná vysoká škola zaměřená na tento obor totiž v České republice není. Jedná se o Veterinární univerzitu Brno, kde se dá studovat několik zajímavých oborů. A skvělé je, že je tu tento hlavní obor i v angličtině, tedy pro zahraniční studenty (jedná se o program Veterinary Medicine). Studovat tu můžete v češtině klasické Veterinární lékařství, Patologii a parazitologii, Morfologii, fyziologii a farmakologii, Infekční choroby, mikrobiologii a imunologii nebo třeba Choroby psů, koček a zájmových zvířat. Většina z nich je nabízena ale i v anglickém jazyce.
Pět let nestačí?
Základní studium na Veterinární univerzitě Brno je pětileté. Žádný bakalářský obor tu nenajdete, takže se musíte hned na počátku připravit na pět let magisterského studia – a to v češtině nebo angličtině. Umožněna je pouze prezenční forma, takže na dálkové studium rovnou zapomeňte. Další studijní obory, které jsme výše uvedli, jsou také v nabídce této školy, ale u všech se jedná už o doktorské studium, na které můžete nastoupit až po úspěšném absolvování toho magisterského. Může jít o zajímavou nadstavbu k základnímu studiu. Ale pokud chcete být jen běžným veterinářem, už tyto oblasti dál studovat nemusíte – stačí vám pouze diplom z magisterského programu.
Fakulta veterinární hygieny a ekologie
Budoucí veterináři mají ještě další možnost, jak a co studovat. Jedná se o tutéž vysokou školu, ale má ještě velmi zajímavou Fakultu veterinární hygieny a ekologie. Ta nabízí skoro dvacítku různých studijních programů, přičemž k nejoblíbenějším patří dozajista Veřejné a soudní veterinářství a toxikologie, Ochrana zvířat, welfare a etologie nebo Veterinární ekologie a choroby volně žijících zvířat.
Po jejich vystudování z vás nebude klasický veterinář, ale spíš odborník na určitou oblast, který běžným veterinářům může radit nebo řeší specifické problémy zvířat. Pokud vás tedy nelákají směny v ordinaci a dřina (protože veterina nemusí být jen procházka růžovým sadem a léčení pejsků), je možná toto ten pravý směr pro vás.
Veterinářství a veterinární prevence
Jelikož se v práci veterináře většinou zhlédnou už menší děti, je jasné, že hledají možnost, jak se této své lásce věnovat už dřív než na vysoké škole. Ideálním předstupněm vysoké školy je samozřejmě studium na gymnáziu. Ale stejně tak můžete zvolit studium oboru Veterinářství a veterinární prevence, které lze studovat už na střední škole a jedná se tak o klasické úplné střední odborné vzdělání s maturitou.
Po dostudování (pokud nebudete pokračovat na vysoké škole) z vás nebude veterinární lékař, ale veterinární asistent. Budete tedy lékaři k ruce, budete mu pomáhat, dělat techničtější věci, administrativní i organizační práce. Uplatnění takovýchto pracovníků je možná ještě širší než u vystudovaných lékařů veterinární medicíny. A pokud vás jednou bude lákat zvýšit si kvalifikaci, vždycky můžete zkusit štěstí u přijímacích zkoušek na vysokou školu.
Foto: Pixabay