Práce

Jak se stát restaurátorem

Restaurování je fascinující práce, která láká nejednoho milovníka umění či historie. Když sledujete práci restaurátorů a pak vidíte jejich výsledky, nestačíte žasnout, jak to dokázali. A tak se čas od času stane, že se nějaký příznivec umění rozhodne, že by to chtěl dělat také, že by se chtěl stát restaurátorem. Ale jak na to?

I to, co se zdá být staré a zničené, lze leckdy zrestaurovat.

Je zřejmé, že restaurátorem se nemůžete stát ze dne na den. Potřebujete k tomu mít nejen hluboké teoretické znalosti, ale i praxi, trpělivost a určitou manuální zručnost, jinak byste toho víc zkazili než vylepšili. Budoucí restaurátoři proto před sebou mají dlouhou cestu plnou učení a zkoušení si různých postupů, než se stanou natolik zručnými, že se mohou začít touto prací živit. Pokud o to vážně stojíte, měly by vaše první kroky zamířit na školu, kde se restaurátorství vyučuje.

Umění a užité umění

I když už jste dospělí a školy máte dávno za sebou, budete se muset na jednu vrátit. A to dokonce na střední školu. Jedná se o obor nazývaný „Umění a užité umění“, který můžete dohledat i pod kódem 82 (či 82-42-M/01). Tento obor se samozřejmě nevyučuje na příliš mnoha školách, takže vás po celé čtyři roky studia bude čekat buď dojíždění, nebo si budete muset najít ubytování v místě sídla školy (pokud náhodou nejste z jejího okolí). V současnosti můžete studovat na Vyšší odborné škole grafické a Střední průmyslové škole grafické v Praze 1, na Střední uměleckoprůmyslové škole sochařské a kamenické v Hořicích, na Akademii (Vyšší odborná škola, Gymnázium a Střední odborná škola uměleckoprůmyslová) ve Světlé nad Sázavou nebo na Střední uměleckoprůmyslové škole Zámeček s.r.o. v Plzni (zde se vyučují obory Kamenosochařství a Konzervátorství a restaurátorství).

Výsledek studia

Absolvujete-li úspěšně čtyřleté studium zakončené maturitní zkouškou, můžete se vrhnout do praxe. Nestanete se ale hned součástí týmu profesionálních restaurátorů, pořád vás čeká dlouhá cesta a mnoho let získávání zkušeností. Případně můžete ještě pokračovat v dalším studiu a získávání dalších odborných teoretických znalostí. Ve studiu můžete pokračovat na nějaké vyšší odborné škole nebo vysoké škole.

Co dělá restaurátor?

Pod pojmem restaurátor si nejspíš představíte někoho, kdo opravuje staré obrazy a dodává jim punc již zašlé krásy. Nebo opravuje nástěnné malby v kostele. Ale restaurátoři mají mnohem pestřejší paletu prací a každý člověk se může zaměřit na restaurování právě v tom oboru, který je mu blízký. Získat práci tak můžete třeba jakožto restaurátor děl uměleckého řemesla v textilu, restaurátor děl uměleckého řemesla ve skle, porcelánu a keramice či restaurátor hudebních nástrojů. Restaurovat lze kovové i kamenné výrobky či umělecká díla, můžete restaurovat něco vytvořené na papíru i pergamenu. Stejně tak restaurátoři pracují v depozitářích, mohou dělat konzervátory i preparátory. Velmi zajímavá je i práce restaurátora zbraní. Případně lze restaurovat výrobky s drahými kameny a nebo třeba obnovovat zlacení.

Základní předpoklady

Abyste se mohli stát dobrým a zručným restaurátorem, měli byste k tomu mít určité vlohy a vlastnosti. Měli byste být trpěliví, pečliví a precizní. Měli byste mít cit pro detail a měli byste si umět vážit cenných věcí. Měli byste mít zálibu v dějinách a výtvarném umění. A při studiu restaurátorství byste se měli připravit na to, že zvláštní důraz je kladen i na výuku chemie, která je v této práci také důležitá.
Vaše následující práce se pak bude odehrávat v galerii, muzeu či depozitáři, budete pracovat buď samostatně, nebo ve skupině více restaurátorů. Můžete pracovat sami na sebe nebo být zaměstnanci nějaké instituce. Výběr je poměrně široký a šikovný restaurátor si může zvolit, kde bude chtít hledat smysl svého bytí.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button