Práce

Jak se stát odhadcem nemovitostí

Může to být práce snů. Přijdete na pár minut do nějaké nemovitosti, obhlédnete ji zvenčí i zevnitř, určíte její cenu, vše sepíšete a od majitele či zájemce o koupi vyberete několikatisícovou částku jako odměnu za svou dřinu. Komu by se to nelíbilo? Pokud je to i váš sen, můžete ho uskutečnit a klidně se stát odhadcem nemovitostí.

Stát se odhadcem není snadné, ale dřina se vyplatí.

Výše uvedený příklad byl samozřejmě jen obecný. Nechceme nijak znevažovat práci odhadců nemovitostí, i když právě takhle jednoduše jejich výdělek vidí nezasvěcení jedinci. Odhadci nemovitostí přitom musejí být odborníky, musejí mít přehled o nemovitostech, jejich cenách, hodnotách pozemků i hodnotách různého příslušenství. Na pomoc si je povolávají banky, kupci i majitelé nemovitostí, mohou se se svými odhady ocitnout u soudu a tak dále. Jejich slovo je konečné a rozhodující – pro mnoho lidí je jejich finální rozhodnutí radostnou zprávou, řada jiných nad jejich zprávou zapláče. Je to velmi zajímavá a pestrá práce, která nabízí příležitost setkávat se s mnoha rozličnými lidmi, cestování a rozšiřování si obzorů. A také slušné výdělky, pokud tomu rozumíte a dokážete v oboru prorazit, případně navážete spolupráci s některou bankou či realitní kanceláří.

Nejdřív projít kurzem

Pokud propátráte internet, najdete celou řadu nabídek různých kurzů, po jejichž úspěšném absolvování se můžete stát odhadcem nemovitostí. Je třeba ale pečlivě vybírat, abyste pak nezjistili, že vaše znalosti a studium jsou k ničemu, protože jste naletěli.
Kurz oceňování nemovitostí můžete absolvovat jak u soukromých subjektů, tak i na některých veřejných vysokých školách, respektive jejich fakultách. Nepočítejte, že ho zvládnete za dva měsíce. Klasická délka kurzu zaměřeného na oceňování majetku, věcí movitých a nemovitých, trvá čtyři semestry, tedy dva roky.
Jinou variantou je, pokud se rozhodnete vystudovat kompletně vysokou školu a zvolíte si obor zaměřený právě na oceňování majetku – ovšem studium musí trvat nejméně pět let (tedy musíte být minimálně magistr).
Třetí variantou je, že projdete vysokou školou nebo vyšší odbornou školou, kde se ve svém oboru zaměřujete jen na jednu oblast, jíž plánujete v budoucnu oceňovat. K tomu ovšem musíte počítat ještě s nástavbou (další jeden až dva roky studia).

Zápis živnosti

Abyste se mohli stát skutečným odhadcem nemovitostí, musíte na to mít živnost (tedy své vlastní IČ). Problém je, že jde o takzvanou koncesovanou živnost, tedy že k jejímu vykonávání musíte mít odborné znalosti získané právě vysokoškolským studiem v daném oboru. Toto studium musíte na úřadě doložit, jinak povolení nedostanete. Pokud vysokou školu nemáte, můžete o živnost žádat na základě doložení své odborné způsobilosti, kdy máte středoškolské vzdělání s maturitou, které je blízké tomuto oboru, plus máte rekvalifikaci pro oceňování majetku a navíc jste prokazatelně zvládli nejméně čtyři roky praxe v oboru.

Je to na vás

Pokud se vám podaří získat živnostenské oprávnění, jste pravým odhadcem nemovitostí. Pak už záleží jen na vás, jak s tím naložíte, zda zůstanete „na volné noze“ nebo se přidáte k nějaké společnosti zaměřující se na odhady nemovitostí. Počítejte s tím, že vaše výdělky mohou být astronomické, životní zkušenosti bohaté a volného času můžete mít nazbyt, takže si ho budete náležitě užívat. A nebo se vám naopak nemusí dařit, nezvládnete si nacházet nové klienty a budete dřít bídu. Vše záleží jen na vás a také trochu na štěstí – stejně jako ve všech jiných oborech.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close