Praktické

Jak se píše zkratka v zastoupení

Pokud nějakou záležitost nezvládnete vyřídit sami, a to ať už z časových důvodů, nebo protože dané záležitosti nerozumíte nebo z jakéhokoliv jiného důvodu, můžete určit někoho jiného, kdo za vás vše vyřeší. Pokud jde o úřední věc, často k tomu potřebujete například plnou moc, případně musí být úředně ověřená. A pokud někoho pověřujete, nebo jste k jednání někým pověřeni, musíte mít u sebe nějaký dokument, který prokazuje, že daný člověk jedná v zastoupení někoho jiného.

Zkratky nám často dělají potíže. Jak je správně psát?

Nebudeme se tady příliš rozepisovat o tom, co vše se dá řešit v zastoupení, jak se sepisuje plná moc a co vše musíte pro tento úkon zařídit a vyřídit. To už jsou témata na jiné texty. Nyní se zaměříme právě jen na ten pojem „v zastoupení“ (někdy se používá jeho latinská obdoba in substituto). Pakliže někoho pověřujete (či jste pověřeni), můžete to napsat celým tímto souslovím – například pan Jan Novák v zastoupení Pavlem Fraňkem. Ale pokud sepisujete nějaký delší dokument, jistě se vám nebude všude chtít opakovat „v zastoupení, v zastoupení, v zastoupení…“. Můžete proto použít zkratku skládající se z prvních písmen těchto dvou slov, tedy písmena V a Z. To zní logicky a jednoduše, ale ne každý ví, jak zkratku správně zapsat – obě písmena dohromady? S tečkami? Zvlášť a bez teček? Podívejme se, co na to říkají Pravidla českého pravopisu.

Dvě varianty

Pakliže chcete „v zastoupení“ zapisovat zkratkou a pravopisně správně, existují dvě varianty, jak to můžete udělat. Použít můžete buď tuto formu zápisu: „v z.“ nebo tuto formu: „vz.“. Obě jsou správné a možné. Jedinou podmínkou je, že zkratku musíte vždy umisťovat před jméno a příjmení osoby, která je oprávněna jednat jménem jiné osoby (to aby nedošlo k mýlce a pomíchání obou či všech zúčastněných).

Chybné zápisy

Řada lidí nepřikládá přílišnou váhu použití teček a mezer ve zkratkách, a tak i tuto jednoduchou zkratku píšou špatně. Kdyby se nad tím zamysleli, nikdy by ovšem chybu neudělali, protože vše si můžete zcela logicky odvodit. A chybné zápisy se nejčastěji objevují také hlavně dva:

  • v.z. – pokud zkratku napíšete takto, udělali jste v ní hned dvě chyby. Zaprvé je třeba uvědomit si, že v původním sousloví bylo písmeno V použito jako předložka, a tak není důvod dělat za ním tečku (zkrátka pořád předložkou zůstává). Druhou chybou v tomto zápisu je, že za první tečkou neuděláte mezeru a písmena tak de facto spojíte dohromady, což ovšem v souvislosti s tečkou nedává smysl. Je proto dobré zapamatovat si obecnou poučku, že za tečkou následuje vždy mezera.
  • v. z. – kdo zkratku „v zastoupení“ napíše tímto způsobem, dělá opět chybu. Sice má správně použitou mezeru mezi oběma písmeny, jak jsme si už vysvětlili výše, ale opět má špatně použitou tečku za písmenem V. Psát za předložkou V tečku je zkrátka nesmyslné a zbytečné (ve větě bychom ji přece také nepoužili a se zkratkami je to stejné).
Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close