Student

Jak se naučit finsky

Láká vás pobyt ve Finsku? Fascinuje vás tato země natolik, že byste v ní chtěli pracovat, studovat nebo žít? V tom případě byste měli umět alespoň základy finštiny. Jak se naučit finsky?

Finština je docela těžká.

Možností, jak se naučit finsky, existuje nespočet. Každému vyhovuje jiný typ studia, a tak byste měli tušit, co bude tím pravým ořechovým pro vás. Už předem si ale ujasněme, že finština není snadný jazyk – patří k nejtěžším jazykům na světě. Takže než se budete schopni domluvit finsky, pár let vám to zřejmě potrvá.

Finština pro samouky

Existují učebnice pro samouky, které vám pomohou naučit se základy snad jakéhokoliv jazyka. Takže stačí zajít do knihkupectví nebo si objednat z e-shopu podobnou učebnici finštiny a doma se pak pustit do samostudia. Výhodou je, že v dnešní době internetu najdete právě na internetu spoustu možností, jak si finštinu procvičit, můžete se zaměřit na jednotlivé aspekty gramatiky, používat překladače, vyhledávat si různá slovíčka nebo používat aplikace, které mají usnadnit učení cizích jazyků. Takže platí, že naučit se finsky můžete i sami doma – ale chce to trpělivost, odhodlání a neustálou snahu zlepšovat se.

Kurzy finštiny

Navštěvovat ale můžete i jazykové kurzy finštiny. Není jich tolik a nenabízí je každá jazyková škola. Ale můžete si najít třeba i soukromého učitele, který vám na individuálních lekcích pomůže dělat nečekaně velké pokroky. Stejně tak existují i skupinové jazykové kurzy. Jejich výhodou je, že lektor vám pomůže opravit chyby, zlepšíte se s ním ve výslovnosti a upozorní vás na různé chytáky. Domácí samostudium finštiny je pak ideálním doplňkem k takovéto profesionální placené výuce v rámci nějakého kurzu finštiny.

Skočte do toho

Existují i takoví dobrodruzi, kteří odjedou do jiné země, aniž by znali její jazyk. Ideální je ale znát předtím aspoň nějaký světový jazyk. Pokud tedy například umíte anglicky, můžete to zkusit takhle a naučit se finsky přímo ve Finsku. Někomu to vyhovuje nejvíc. Zprvu komunikujete anglicky, ale postupně přicházíte na kloub finštině. I ve Finsku si navíc můžete sehnat kurz finštiny a učit se od profesionálů. Výhodou takového typu studia je, že vás donutí učit se pořád a učit se finsky co nejrychleji – bez znalosti tohoto jazyka se totiž s velkou částí lidí vůbec nedomluvíte a budete například i hůř shánět zaměstnání.

Dopisování s Finy

Pokud se trochu obáváte, jak na tom budete ve Finsku se svou finštinou, otestujte si to nejprve nanečisto. V dnešní globalizované době, kdy je svět propojen s pomocí počítačů, není až tak těžké najít si přes specializované portály nebo sociální sítě člověka z Finska, s nímž si začnete dopisovat. Takový kamarád z Finska vás finsky může naučit velmi dobře a procvičíte si s ním i hovorovou finštinu. Výhodou dnešních technologií je i to, že se můžete spojit přes videohovor a povídat si, případě si posíláte hlasové zprávy. Což je pro studium finštiny také velmi dobré. Rodilý mluvčí se pro vás stane cestou k dobré znalosti mluvené finštiny.

Nepolevujte

Pokud se chcete naučit cizí jazyk, nemusíte mít přímo talent na cizí jazyky. Cizí jazyk se může naučit kdokoliv z nás – chce to jen pevnou vůli, motivaci a důslednost. Musíte se učit každý den, hledat různé způsoby učení a pořád zkoušet hledat něco nového. Nesmíte takzvaně usnout na vavřínech. Nikdo neočekává, že se ve finštině dostanete na úroveň rodilého mluvčího – ale když se budete učit pravidelně, nebudete zanedbávat psanou finštinu ani tu mluvenou, tak se budete rychle zlepšovat. A i kdybyste v praxi finštinu nikdy nevyužili, tak se vám jednou může hodit, že ji znáte.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button