Praktické

Jak se bránit vyhrožování

Když člověk nemá na svůj vlastní osobní i profesní život dostatečné množství klidu, logicky se to projeví v podobě jeho nesoustředěnosti a také potenciálních zdravotních obtíží. Je vcelku jasné, že mnozí lidé se nedokážou sžít s tím, že jim někdo vyhrožuje. I proto je nezbytné se jakýmkoli formám psychického nebo fyzického teroru bránit. Spousta z nás ovšem vůbec netuší, jak by měla při vyhrožování postupovat a co je nezbytné učinit. Skutečnost je taková, že podniknout se dá spousta různých kroků, které mohou mít zásadní charakter. Buďme tedy konkrétnější a na tyto kroky se pokusme soustředit. O tom, že je jich hned několik, se v následujících řádcích společně přesvědčíme. Možná se vám naše rady budou hodit i ve vlastním životě a vy je budete moci uplatnit.

Nenechávejte vše být

Mnozí lidé si psychický ani fyzický nátlak prostě a jednoduše nepřipouštějí a snaží se dělat, jako by se nic nedělo. Tento přístup je mylný a pro další vývoj situace doslova katastrofální. Příklad můžeme uvést v podobě neřešené šikany, což je dlouhodobé psychické i fyzické ubližování druhé osobě. Pokud agresor zjistí, že někoho šikanovat lze a on se žádným způsobem nebrání, bude v tom zcela logicky pokračovat až do doby, kdy se ozve. I proto je ze strany ponižovaného člověka maximálně žádoucí adekvátním způsobem reagovat a bránit se.

Svěřte se osobě blízké

Velmi důležité je, aby o vašem problému věděl někdo druhý. Optimální je najít si osobu blízkou, k níž máte vynikající vztah a můžete k ní zajít i s důvěrnými záležitostmi. Právě vzájemná důvěra je při vyhrožování neskutečně důležitá. Většinou se jedná o rodinného příslušníka anebo kamaráda či kamarádku, kteří vás velmi dobře znají a ví, že si nevymýšlíte. Třeba vám už tato osoba dokáže poradit, jakým způsobem s agresorem jednat. Jak se tradičně říká, více hlav víc ví a vy tak můžete dostat do rukou zcela překvapivou zbraň, která vyhrožující osobě vystaví stop.

Na policii až s důkazy

Jít na policii se vyplatí až tehdy, když máte o vyhrožování hmatatelné důkazy. Na mysli máme především vyhrožování písemnou formou, kdy vám někdo posílá anonymní nebo podepsané dopisy, v nichž jsou nejrůznější výhrůžky. Toto již Policie České republiky může vyhodnocovat jako důkaz a může zahájit vyšetřování konkrétní osoby. Při ústním vyhrožování se jedná o slovo proti slovu a policie má v podstatě prázdné ruce.

Agresor musí být potrestán

V každém případě je zapotřebí, aby byl vyhrožující člověk řádně potrestán. V případě anonymních dopisů a psychického vydírání může být agresor odsouzen klidně i k několika letům odnětí svobody, a to nepodmíněně. Může také nahradit škodu, která je spojená s léčením konkrétní osoby. Trestů je zkrátka celá řada.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close