Jak sbírat mince
Napadlo vás někdy, jaké by to bylo najít poklad ve formě starých mincí a vzápětí zjistit, že mají závratnou hodnotu? To se sice podaří jen málokomu, ale staré mince i tak můžete vlastnit a uchovávat si v nich určitou hodnotu. Sběratelů mincí je mnoho a můžete se stát jedním z nich.
Sbírání mincí je hezký koníček, který vás občas bude stát nějaké peníze, protože cenné mince budete nejspíš muset od někoho jiného koupit, ale váš osobní poklad vám bude dělat radost, ledacos se z něj přiučíte a každý, kdo vaši sbírku uvidí, bude jistě žasnout a bude se zvědavě ptát, z jaké je která mince doby, v jaké zemi se používala a jaká je její současná hodnota.
Zkrátka, jakožto sběratel mincí můžete oslňovat své známé, dělat sami sobě radost zajímavým koníčkem, seznámíte se s dalšími sběrateli a navíc se může stát, že za několik (desítek) let se vaše sbírka zhodnotí a vaši potomci díky ní jednou třeba zbohatnou.
Nesbírejte vše, co najdete
Mincí je nespočet druhů a začínající sběratel určitě bude mít tendenci uschovávat si každou, kterou dostane do ruky. Ale to je zcela zbytečné. Některé mince totiž nemají skoro žádnou hodnotu, protože nejsou tak staré a bylo jich vyraženo tolik, že se ani nevyplatí zabírat si s nimi místo ve své sbírce. Stejně tak není vhodné kombinovat sbírání pamětních mincí či medailí (tedy těch, které se razí při speciálních příležitostech a veřejně se prodávají) a sbírání historických mincí. Měli byste si zkrátka promyslet, co chcete sbírat – a teprve potom to začít sbírat.
Nastudování teorie
Jak poznáte, kterou minci se vyplatí mít a jestli je výhodné jejímu majiteli zaplatit takovou cenu, kterou požaduje? K tomu byste měli mít aspoň nějaké základní teoretické znalosti. Obor zabývající se sbíráním mincí se nazývá numismatika, takže je vhodné vypůjčit nebo koupit si odbornou literaturu zaobírající se tímto tématem.
Na internetu sice také najdete určité základní informace, ale sběratel by měl mít po ruce i odborné publikace, v nichž najde skutečně všechno, co může potřebovat a měl by znát. Nejde tady totiž jen o prostý koníček shromažďování mincí, ale i o jejich studium a zkoumání. A jen díky dostatečným znalostem budou ve vaší sbírce nakonec jen opravdu cenné kousky a ne žádný „odpad“, který jste ve své neznalosti draze koupili od nějakého podvodníka.
Kde shánět mince
Může se sice stát, že starou minci vykopete při práci na zahradě, ale není to moc pravděpodobné. Staré, cenné mince je potřeba shánět z jiných zdrojů, tedy od jiných lidí. Někdy je prodávají laici, jindy se jich zbavují sami sběratelé, kteří už je ve své sbírce nechtějí. Prodávají se v (internetových) aukcích, na inzerát, seženete je třeba i v antikvariátech a podobných typech obchodů. Nebo si můžete sami podat inzerát, že vykupujete staré mince.
Správný numismatik si musí vytvořit síť kontaktů a nesmí se bát jednání s lidmi, stejně jako si musí umět stát za svým rozhodnutí a svou cenou. Nevyplatí se platit každému, kolik si za minci řekne, když mince třeba takovou cenu ani nemá.
Pořiďte si vhodné vybavení
Už jste přemýšleli nad tím, co budete se sbíranými mincemi dělat? Necháte je ležet někde v šuplíku? Nebo je ukryjete do osobního trezoru? Je vhodné se už na začátku cesty sběratele zamyslet nad tím, kde a jak mince nejvhodněji ukládat, abyste je nepoškodili – a aby vám je nezcizil případný zloděj nebo nepoztrácely děti.
V začátcích, kdy ještě nejspíš nebudete mít moc cenných kusů mincí, vám bude nejspíš stačit pořídit si sběratelské album na mince, kam si je budete moci přehledně a bezpečně ukládat. Pokud se chcete pustit i do jejich podrobnějšího studia, tak si můžete pořídit i další vybavení – leckdo má na mince dokonce třeba mikroskop (ale pro numismatika-začátečníka to až tak důležité není).
Foto: Pixabay