Praktické

Jak rychle roste habr

Toužíte po vlastním živém plotě, lese nebo byste si rádi vypěstovali stromy na budoucí dřevo určené k topení? Pak možná uvažujete nad jednotlivými druhy stromů a dobou jejich růstu. V tomto článku se zaměříme na to, jak rychle roste habr a jaké jsou jeho nejzajímavější vlastnosti.

Habr roste až o 30 centimetrů ročně.

Některé dřeviny jsou rychlerostoucí, jiným trvá dosažení plné mohutnost několik desítek let. A pak jsou tu třeba několikasetleté duby nebo buky, které nás fascinují svou výškou, mohutností i tím, což vše už nejspíš „zažily“. Ale protože jde o poměrně široké téma, zaměříme se tentokrát výhradně na habr. Jak rychle roste habr a proč se vám vyplatí vysadit si ho?

Habr ve volné přírodě

Habry rostou v lese, na mezích a zkrátka všude tam, kde se povede zakořenit jejich semenům a kde pak mají možnost z malých listnáčků vyrůst ve velké stromy. V našich podnebných podmínkách nejčastěji narazíte na habr obecný, ale hojný je také habr karolínský nebo habr východní. Velmi ohrožený a silně chráněný je pak habr čínský (Carpinus putoensis), u nějž se prý ví pouze o jednom stromu rostoucím ve volné přírodě. Každopádně, habr poznáte podle typických oválných listů se zubatými kraji a výrazným vodorovným žilkováním. Jeho květy jsou jehnědy a z nich pak vzniká plod nazývaný oříšek.

Habr na živý plot

Ve volné přírodě rostou habry jakožto stromy. Leckdo ho vysazuje kvůli dřevu, protože to jeho patří k nejtvrdším ve střední Evropě a konkurovat mu může snad jen akát nebo javor. Dřevo habru je tak hojně užíváno v průmyslu, stejně jako je cenné na topení. Řada lidí si ale habry pořizuje v keřovité formě, a to pro svůj živý plot. Na jeho tvorbu jsou habry ideální, protože rostou hodně rychle. A jak rychle roste habr? Obvykle dokáže povyrůst až o 30 centimetrů ročně. Takže pokud si vysadíte metrové stromky nebo keříky habru ve vidině živého plotu, za 3 až 4 roky už přes habry neuvidíte.

Husté větvoví

Důvodem, proč je habr často využíván pro výsadbu živých plodů, je kromě neobvykle rychlého růstu i to, že v keřové formě má poměrně hustě rozmístěné větve. Jeho listy jsou celkem velké a husté, takže s příchodem jara a vypučením nových lupenů se z živého plotu stane neprostupná hradba. Výhodou je, že ačkoliv listnaté stromy typicky opadávají na podzim, habr ztrácí listy až na jaře – a to až v okamžiku, kdy se začnou objevovat nové. V podstatě nikdy tak nezůstává bez listů a živý plot je tedy stále zelený a krásný. Staré listy habru se nejprve zbarví do žluta a pak spadají.

Jak sázet habr?

Protože víte, jak rychle roste habr, možná jste se rozhodli vysadit ho a pěstovat ve formě živého plotu. V takovém případě je potřeba nejprve vyhloubit dostatečně hluboké jamky pro výsadbu, které by podle doporučení odborníků měly být vzdálené asi 30 až 50 centimetrů od sebe. Péče o habr pak není náročná, můžete ho prořezávat podle svých potřeb a dávat tak živému plotu chtěný tvar. Habru navíc nevadí, když je sucho a málo prší. Můžete mu sice přilepšit a zalít ho, ale většinou ho neohrozí ani dlouhodobější sucha a odolá jim. A stejně tak habru nevadí ani mráz a ani vysoké teploty.

Optimální výška sazenic

Jelikož už jsme si vysvětlili, jak rychle roste habr – tedy v průměru o 25 až 30 centimetrů ročně, tak asi tušíte, že nemusíte vysazovat už velké keře. I sazenice menšího vzrůstu je schopna během pár let dosáhnout výšky dospělého člověka. A zahradníci navíc doporučují sázet spíše menší habry, což je zaprvé jednodušší a zadruhé existuje mnohem větší šance pro jejich úspěšné uchycení v půdě.

Výsadba habrů

Kromě toho, že habry můžete sázet vedle sebe jako budoucí živý plot, můžete je vysadit i ve dvou řadách, čímž dosáhnete mnohem větší hustoty živého plotu. V tom případě se ale doporučuje sázet je takzvaně do trojúhelníku. Pokud dodržíte ideální rozestupy, rostliny si navzájem nebudou vadit, stínit ani se jinak ohrožovat a váš živý plot z habru bude dobře prosperovat. Jen je potřeba pravidelně ho stříhat a prořezávat, aby vám „nepřerostl přes hlavu“.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button