Počítače

Jak přehrát DVD na počítači

DVD sice už nepatří k nejmodernějším způsobům přehrávání filmů či jiných audiovizuálních programů, ale přesto ještě spousta lidí má svou sbírku DVD a nakupují si nové filmy také na těchto discích. Jenže ne každý má přímo DVD přehrávač propojený se svou televizí, a tak leckdy chceme použít k přehrání svůj počítač. Jak na to?

Pokud máte mechaniku na přehrávání, přehrajete jakékoliv DVD.

V první řadě si povězme, že je to samozřejmě možné. A to ať už máte klasický stolní počítač nebo jen notebook. Pokud má váš přístroj zabudovanou mechaniku k přehrávání DVD (či CD), můžete takový disk vložit a přehrát si ho. Tedy za předpokladu, že na něm je nějaký obsah nebo není nějak mechanicky poškozený (například poškrábaný). Nyní si pro ty, kdo si nejsou jisti, jak funguje přehrávání DVD či CD na počítači, upřesněme, jak na to, aby vám vše bezchybně fungovalo a mohli jste si užít skvělý divácký zážitek.

Otevřete a vložte disk

Mechaniku pro přehrávání DVD otevřete nejčastěji tak, že stisknete tlačítko, které je těsně u dvířek (či v případě notebooků přímo na nich) umístěno. Díky tomu dojde k jejich pootevření (v tom případě je ručně vysuňte zcela) či úplnému otevření. Do vysunutého prostoru vložte očištěný disk DVD, a to potištěnou stanou nahoru (čistá strana musí být vždy dole, kde je umístěn laser čtoucí posléze informace z disku). Poté pomocí tlačítka či lehkým tlakem ruky na dvířka „šuplíku“ zase zasuňte do počítače. Disk se uvnitř okamžitě začne otáčet a počítač rozezná, že je vložen. Chvíli vyčkejte před zapnutou obrazovkou, kde by se vám během několika vteřin mělo otevřít malé okénko s nápisem Přehrát. Některé programy dokážou disk spustit automaticky, kdy se rovnou otevře přehrávač a film se spustí – jiné potřebují, abyste si nejprve sami zvolili, co se s vloženým diskem má stát (je to z důvodu, že ho nutně nemusíte chtít přehrávat, ale může jít o disk s nahranými daty a soubory, které nejsou filmy, ale chcete s nimi dále v počítači pracovat).

Spuštění DVD

Pakliže nemáte v počítači nainstalovaný program, který zajistí automatické přehrání filmu z vloženého DVD (jde například o Winamp a podobné), je nutné si takový program nejprve na internetu najít a nainstalovat ho do vašeho počítače. Ale nemusíte to dělat – pokud totiž máte operační systém Windows, velmi pravděpodobně máte v počítači už od výroby nainstalován přehrávač Windows Media Player, který vše také zvládne. Právě ten vám po vložení disku nabídne okno s několika možnostmi volby.
Můžete si vybrat buď základní a nejvrchnějí možnost „Přehrát disk DVD video“ – stačí jeden dvojklik, případně jedno kliknutí a pak potvrzení tlačítkem OK. Pokud si nechcete přehrát celý disk, protože na něm máte třeba několik filmů a rádi byste si vybrali jen ten jeden oblíbený, tak můžete zvolit druhou možnost a tou je: „Otevřít složku a zobrazit soubory“. Díky dvojkliku či jednomu kliku a potvrzení tlačítkem OK se dostanete do nového okna, které vám zobrazí celý obsah disku DVD a vy si můžete jednoduše vybrat, který soubor chcete přehrát nebo s nimi dále můžete pracovat dle svého.
Nakonec tu máte ještě třetí možnost, která nese název „Neprovádět žádnou akci“. Díky této volbě okno zmizí a dále se s diskem v počítači nic neděje – jen tam čeká, až s ním budete v budoucnu chtít pracovat.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close