Cestování

Jak přebukovat letenku

Naplánovat si dovolenou nebo nějakou pracovní cestu je vždy fascinující, jenže vaše plány nemusejí vždy vyjít přesně podle vašich představ. Stačí, aby se přihodila nějaká drobnost a vše může být rázem jinak. A když se změní jedna část dovolené, většinou se změní úplně všechno. Což je docela komplikované, pokud plánujete letět letadlem.

Rezervovaná letenka se často dá změnit, ale někde za poplatek.

Letadlo není vlak, takže nemůžete jednoduše přijít na letiště, vybrat si spoj, nasednout na jakékoliv místo a zakoupit si letenku až na palubě. Variantou je zakoupení si letenky přímo na letišti, ale riskujete, že vámi vybraný spoj bude už zcela zaplněný a plány na vaši dovolenou se rázem ocitnou v prachu. Proto většina lidí volí variantu, kdy si letenky zakoupí předem – mají jistotu, že jejich sedadla, která si už předem sami vyberou na palubě letadla, nikdo jiný neobsadí. A vybrat si předem můžete i cestovní třídu. Letenky si zkrátka s předstihem „zabukujete“, tedy rezervujete, a to na konkrétní datum, čas, cílovou lokalitu a dokonce i na konkrétní jméno pasažéra, takže nemohou být nikým zcizeny.

Jak na změnu

V ideálním případě si letenky zarezervujete či zakoupíte už dostatečně dopředu a nic neměníte – zkrátka v den D dorazíte na letiště a vydáte se vstříc širému světu. Jenže jak už jsme naznačili výše, život se nedá tak úplně naplánovat a může se cokoliv přihodit. I když tak let nebudete muset zrušit zcela, je možné, že ho budete muset přesunout na jindy – na jiný den či čas. Může se i stát, že budete potřebovat změnit jméno (buď za vás poletí někdo jiný, nebo si na letence všimnete překlepu, což se také může stát). Dá se tohle všechno změnit, jak a kolik vás to bude stát?

Záleží na letecké společnosti

Letedla nevlastní jen jedna společnost, ale patří celé řadě různých firem. Pokud někam chcete letět, je vám možná jedno „s kým“ letíte – zkrátka si vyberete lokalitu a zakoupíte si první letenku, která je vám tam nabídnuta. Běžně člověk nepotřebuje zkoumat, s jakým dopravcem letí. Ale měli byste to vědět, protože každá společnost má určitá pozitiva i negativa, každá vám může nabídnout něco jiného. A každá má také jiné ceny. Stejně tak u každé společnosti platí jiné podmínky pro „přebukování“ letenek – někde to je možné, někde ne. Někde vám to udělají zdarma, jinde se připravte na zaplacení zvláštního poplatku až v řádu stokorun. A někde vás změna vyjde tak draho, že se vám to vůbec nevyplatí a výhodnější pro vás může být koupit si úplně novou letenku.

Kontaktujte prodejce

Pokud na své letence budete potřebovat cokoliv změnit, případně budete mít jiné požadavky, nejjednodušší cestou je kontaktovat prodejce. Podívejte se, s jakou společností plánujete cestovat a kontaktujte ji – telefonicky, e-mailem, přes webový formulář, který bývá k dispozici na jejích internetových stránkách. Pokud to máte blízko na letiště a rádi byste, aby vám se změnou přímo někdo pomohl, můžete zajet právě tam a požádat některého pracovníka za přepážkou, aby vám poradil a pomohl se změnou letenky.
Pokud se předem podíváte na web společnosti, s níž chcete cestovat, zjistíte, co vše můžete měnit a za jak vysoký poplatek. Pokud let rušíte dlouho dopředu, někteří dopravci vám v případě rezervace vyjdou vstříc, rezervaci zruší a pomohou vám zabukovat letenku na jiný termín či čas. Pakliže potřebujete změnit jen jméno, u většiny dopravců uspějete. Někde to lze provést zdarma do 24 hodin, jinde platíte poplatek podle toho, jak dlouho před cestou změnu provádíte (čím později to uděláte, tím více zaplatíte). Někde vám žádnou změnu neudělají a musíte si zakoupit úplně jinou letenku.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close