Zvířata

Jak poznat husu od housera

Poznat husu od housera není tak snadné jako poznat u lidí chlapečka od holčičky. Mláďata hus totiž zpravidla vypadají úplně stejně, a to i podle vnějších pohlavních znaků. V určitém věku už ale odborník dokáže odlišit husu od housera. Jak?

Poznat husu od housera není snadné

U některých plemen hus dokážete housera od husy odlišit snadněji. Mají totiž určité vnější znaky, které se u samic a samců liší. Může jít třeba o delší krk u samce než u samice. Většinou ale malochovatel nebo úplný laik nepozná, jestli má husu nebo housera. A to ani u dospělých jedinců.

Koukněte mezi nohy

Asi vás nepřekvapí, že samec husy, tedy houser, má penis. Jenže ho běžně nevidíte. I kdybyste husu chytili a otočili vzhůru nohama, penis neuvidíte – i kdyby to skutečně byl samec. Musíte ho doslova vypátrat. Ověřený postup je takový, že husu chytíte a otočíte vzhůru nohama. Což samo o sobě není snadné, protože je to pro ni nepřirozená poloha a husa se brání. Zároveň je potřeba přidržet jí hlavu, aby vás neklovla. Neboli – je ideální dělat to nejméně ve dvou lidech. V tu chvíli se můžete podívat, co má husa mezi nohama.

Vytlačení penisu

To, co uvidíte, je kloaka. Jedná se o tělní otvor, který je oproti jiným zvířatům netypický. Nejde totiž o genitálie. Nicméně, husy se páří s pomocí svých kloak (podobně jako třeba slepice). Pokud chcete zjistit, jestli husa ve vašich rukou je samec nebo samice, je potřeba dvěma prsty stlačit okolí kloaky. Buďte opatrní, ať huse neublížíte. Ale pokud to uděláte dobře a jde o housera, objeví se v kloace penis. A víte tedy, jestli jde o husu nebo housera.

Rozpoznání husy od housera podle hlasu

Pokud se necítíte na prohmatávání kloak svých hus, můžete se pokusit rozpoznat husy od houserů za pomoci jejich hlasu. Pečlivě naslouchejte, jaké zvuky vydávají a hlavně jakým tónem. Právě podle jejich tónu můžete obvykle bezpečně odlišit samce od samice. Samec neboli houser mívá většinou vysoký a hodně pronikavý hlas. Husa oproti němu více chraptí. Pokud máte samce i samici, poslechově rozdíl zcela bezpečně poznáte.

Mohutnost husy

Třetí možností, jak odlišit housera od husy, je podle jejich mohutnosti. To je ale možné teprve když jsou zvířata výrazně starší. Pokud je chováte několik let, můžete jasně pozorovat, že houseři jsou mohutnější a tedy i těžší než husy – a platí to tak u drtivé většiny hus. A na první pohled tak dokážete určit, co je husa a co houser.

Chovný pár

Pokud se vám podaří správně identifikovat housera a husu, můžete z nich vytvořit přímo chovný pár, tedy rodiče příštích generací hus. Obvyklejší je, že jeden houser má až pět hus a ty v době tokání oplodní, ale někteří chovatelé houserovi nechají jen jednu husu. Pro laiky je to jedno, ale pokud potřebujete znát nejen matku svých housat, ale i otce, tak je výhodné mít právě jen jeden pár na množení.
I pokud ale houserovi dáte k dispozici až pět hus, může se stát, že je neoplodní všechny. Teoreticky by sice měl, zvlášť pokud jsou na sebe zvyklí a pobývají pohromadě už déle (nejlepší je dát je do jednoho husníku už na podzim), ale někdy se stane, že houser některé husy úplně pomine a oplodní jen některé. S tím bohužel nic nenaděláte.

Odmítnutý houser

I když máte husu a housera, může se stát, že i přes veškerou snahu housera ho husy odhánějí a nechtějí se s nim pářit. Což je pro chovatele špatné znamení. Abyste tomu předešli, je potřeba nechat vybranému stádu hus s jedním houserem jejich vlastní prostor, dát jim dostatečně velký husník, umožnit jim chodit do venkovního travnatého výběhu a navíc si na sebe musejí zvykat dostatečně dlouho před obdobím páření. Doporučuje se tedy seskupit je už na podzim, ať mají dost času lépe se poznat a husy pak housera neodeženou. Cizí houser mezi nimi obvykle vůbec neuspěje.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button