Praktické

Jak poslat cenné psaní

Potřebujete odeslat nějakou cennou věc a nevíte, jak? Níže shrnutí základních informací pro zaslání tzv. cenného psaní.

Co je cenné psaní?

Jako cenné psaní označujeme službu, prostřednictvím níže lze zaslat peníze, drahé kovy a kameny, případně výrobky z drahých kovů a kamenů, dále pak šperky a cenné věci obdobného charakteru. Zaslat lze také cenné papíry, jakou jsou např. cestovní šeky, šeky na doručitele, směnky atd. Poslat můžete také platební karty či poukázky na odběr nějakého zboží nebo služby.

Jak odeslat cenné psaní?

Jelikož Česká pošta v okamžiku od převzetí do okamžiku dodání odpovídá za cenné psaní, je nutné jej poslat ve speciálním obalu České pošty. Jedná se o speciální bezpečnostní plastový obal, který je dostupný ve dvou velikostních formátech a dále s rozlišením na to, zda se jedná o standardní cenné psaní, nebo s dobírkou. Plastový obal tak udává omezení rozměrů zásilky, kterou lze zaslat jako cenné psaní. Povolené rozměry jsou:

  • 16,2 x 22,9 cm
  • 22,9 x 32,4 cm

Pro odeslání cenného psaní je potřeba vyplnit podací lístek, podací arch nebo datový soubor. Odesílatel je povinen uvést cenu, kterou oceňuje zasílaný obsah. Tato cena se uvádí přímo na cenné psaní. Česká pošta stanovuje maximální limit pro tuto cenu ve výši 1 milión korun.

Cena za cenné psaní

Výše poštovného je závislá jak na ceně, resp. hodnotě psaní, tak na hmotnosti zasílaného obsahu. Právě hmotnost cenného psaní je shora omezena na maximálně 2 kg.

Přehled základních cen za hmotnost cenného psaní:

  • Do 50 g – 43 Kč
  • Do 100 g – 47 Kč
  • Do 500 g – 49 Kč
  • Do 1 kg – 55 Kč
  • Do 2 kg – 61 Kč

Jste-li držitelem zákaznické karty, pak má na cenu vliv počet kusů cenných psaní odesílaných při jednom podání a také to, do jaké úrovně slevy spadáte.

Druhou složkou finální výše poštovného je cena poštovného za udanou hodnotu cenného psaní. Pokud je udaná cena do výše 5 000 Kč, pak zákazník zaplatí 5 Kč. Při udané ceně do 30 000 Kč je naúčtován poplatek 12 Kč. Za každých započatých 10 000 Kč nad 30 000 Kč udané ceny je zákazník navíc zaplatí 12 Kč.

Kdy je doručeno cenné psaní?

Co se týká termínu doručení, pak v rámci ČR je cenné psaní doručeno obvykle následující pracovní den po jeho podání. Zákazník navíc může využít službu „Sledování zásilky“ („Track & Trace“) prostřednictvím webových stránek České pošty.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close